| anonim_4396 a întrebat:

Sa bei un pahar de vin rosu in fiecare seara e un obicei sanatos sau daunator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E un obicei daunator si da dependenta in timp. Studiile care arata ca vinul rosu este sanatos, pe langa ca sunt platite de firmele de vinificatie din Franta, arata ca e sanatos sa consumam cantitati foarte mici (7-10 ml) pe zi.
Consumul de vin rosu este sanatos, dar nu zilnic. Daca consumi cate o jumatate de pahar de 2-3 ori pe luna este minunat. E si placut si sanatos

Bula
| Bula a răspuns:

Un pahar de vin de struguri in fiecare zi este foarte sanatos.

Predecesorii nostri cu un secol inainte au baut vin in loc de apa, mai ales unde a fost lipsa de izvoare sau fantani cu apa curata. La tara, mai ales in zone viticole, si acum se bea mai bine vin langa mancaruri, decat apa.
Evident, trebuie baut cu masura (nu pane ce te imbata), iar vinul sa fie preparat sa fie cu alcool putin, dar cu gustul bun.

| Freya1 a răspuns:

Din cate stiu eu poate deveni un obicei apoi o dependenta.
Se zice ca e bun la sanatate sa traiesti mai mult dar cred ca ficatul nu e de aceias parere. Poti sa faci bine intr-o parte si sa distrugi alta

| BuLaNNNeL a răspuns:

Zilnic nu, vei deveni dependent si dupa alcoolic. Dacă vrei să consumi zilnic NU depăși 15-20ml laughing (o cantitate infirma). Un pahar e mult (asta in conditiile de a-l consuma zilnic). Stiu, găsești pe google cate si mai cate despre consumul de vin zilnic, dar nu e niciun studiu realizat si aprobat de comisia mondială a medicilor, sunt studii plătite de oameni influenti din acest domeniu. Hai sa fumam si cate un cui zilnic, ca deh, relaxează. După un timp pe lângă faptul că vrei vrea ceva mai puternic, iti vei lua si niste filme si paranoia de te duci direct la psihiatrie.

| Samariteanul a răspuns:

Daca il bei in timp ce mananci si ceva mancare(si eventual nu-l bei pe stomacul gol) e ok.E sanatos in acest caz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea e ca daca vei bea in fiecare seara cate un pahar vei deveni alcoolic. La inceput poate te vei simti mai bine, dar dupa un timp in care te-ai obisnuit cu acel pahar nu vei mai putea sa renunti la el.

| EcceHomo a răspuns:

E doar un obicei.
Ai grijă la obiceiurile tale că vor deveni valorile tale!happy

| BIoody a răspuns:

Normal ca sanatos big grin :X

| Andersen2k18 a răspuns:

La masa este ok, nu este bine cand faci un obicei din a bea, adica sa devii alcoolic.

| Nrs11helper a răspuns:

Da

| NekoWinterForever a răspuns:

Daunator