| TaniaMaria97 a întrebat:

Eu am facut terapie la psiholog cam jumatate de an, si m-am hotarat sa nu mai merg la psiholog, ci la preot. Simt ca nu mai am nevoie de psiholog, ci preotul este singurul care-mi poate rezolva problemele, adica doar Dumnezeu este scaparea mea. De ce preotii nu sunt de acord cu psihologii care nu sunt psihiatrii si de ce parintii ma cred incapatanata pentru ca nu mai vreau la psiholog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mikhtarian a răspuns:

Duhovnicul e cel care iti alina sufletul, in timp ce medicul e cel care iti alina durerea fizica.
Depinde de problema, dar preotul mereu te face sa intelegi mai bine, si crede-ma, e mai bine la preot decat pshiolog.

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Daca tu "crezi"ca Dumnezeu este scaparea ta, de ce te mai intrebi ca preotii nu sunt de acord cu psihologii, psihiatrii? La 16 ani, nu poti decide inca, cine te poate ajuta cu adevarat.Asa ca, mai bine asculta-ti parintii, deoarece, ei sunt PARINTII TAI si stiu ce este mai bine pentru problemele tale.Gandeste-te bine:de ce multi merg la preoti,iar cand vad ca le este foarte rau SE DUC LA MEDIC. Poate iti este mai usor sa mergi la un preot,sa stai si sa asculti, decat sa iti pui mintea la contributie, sa gandesti cu adevarat cum sa treci peste probleme tale, problemele ivite in familie, societate.Nu as vrea sa spun mai multe, ca poate o sa crezi ca am ceva cu preotii.Dar pentru problemele mintii, sufletului, tot medicii iti sunt salvarea.Sanatate!

| Vi003 a răspuns:

Cat de grava e problema ta, de nu ti-o poti rezolva singura? Cu oricine vei vorbi, va cauta sa te determine (si bine face!) sa ai mai multa incredere in tine. Gandurile tale sunt cheia rezolvarii problemelor care te framanta. Daca stii sa ti le ordonezi, vei gasi in tine un om minunat, capabil sa depaseasca orice moment mai dificil din viata.