| IuliaaD a întrebat:

Eu am tenul destul de deschis la culoare si as vrea sa merg si la solar pentru ca ma bronzez si greu si imi place mai mult asa dar am foarte multe alunite (dar doar din acelea gen pete sau nu stiu cum se zic) si am auzit ca nu este bine sa merg la solar daca am multe, vreun sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Da, medicul avertizeaza sa nu utilizezi solarul daca ai alunite sau pete de orice forma, marime sau culoare fiindca se pot transforma din benigne in maligne (cancer de piele).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e bine sa mergi la solar in nicio conditie

| PeFuga a răspuns:

Solarul, mai ales in cazul tau, nu este sanatos... Cu sau fara alunite, alege bronzarea naturala. Si neaparat foloseste produse pentru protejarea pielii cand te expui la soare...

| Pinocchio a răspuns:

Asa este, in general solarul nu este sanatos pentru piele, cauzeaza imbatranirea precoce a pielii pielea si poate cauza cancer de piele(melanom malign).
Mai ales cand e vorba de semnele de mama sau alunite.

Răspuns utilizator avertizat