| DevilLife a întrebat:

Am si eu o intrebare.As cam vrea sa merg la solar dar...nu stiu sigur ce sa facstraight faceunele prietene ma sfatuiesc sa merg si imi spun ca va fi totul ok, altele imi spun ca sa nu merg, ca voi avea piele foarte rosie si ca va fi arsa si ma va durea rau... Mie una cel mai frica imi e ca bronzul sa nu ai un portocaliu de morcov pentru ca atunci am facut-o lata rau:-s.Eu am tenul foarte deschis iar vara chiar daca stau la plaja toata ziua nu ma bronzez decat putin si sincer as vrea sa prind si eu macar un pic de culoare ca m-am saturat sa arat ca laptelestraight face
Voi ce ma sfatuiti sa fac? Daca sunteti fete care fost la solar si a-ti avut tenul asa deschis ca al meu m-as bucura enorm sa lasa-ti un mic raspunshappy
Merci la toti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Primul pas înainte de expunere (ori de câte ori o faci) aplici cremă de protecţie solară cu factorul cel mai ridicat (50+), primele şedinţe (2 la număr în prima săptămână) expunerea va fi de maxim 3 minute. În următoarea săptămână (3 şedinţe de data asta şi este şi maxim recomandat) expunerea va fi de 5 minte. Din a treia săptămână vor apărea semne vizibile de bronz, expunerea va fi de 7-10 minute. După fiecare expunere, duşul trebuie făcut după 12 ore pentru a proteja bronzul.
Nu se obţine culoarea morcovului, stai liniştită.
Nu mergi în perioada menstruaţiei.
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Bronzul va dura mult deoarece ai avut acea cremă de protecție care lungește "viața" bronzului pe piele.
Pa, pa.

| Awndre a răspuns:

Mai bine nu, solarul provoaca cancerul de piele, nu te jucahappy. Mai bine mai asteapta cateva saptamani sa vina vara in adevaratul sens al cuvantului si te bronzezi atunci.

neluL
| neluL a răspuns:

Poti sa te duci la solar dar sa nu stai mai mult de 7 minute sa te dai cu crema de protectie si ventilatia sa o ti la maxim (au ei acolo crema de protectie speciala UV). Dupa 3 sedinte se cunoaste bine - -3 sedinte inseamna 2 saptamani.
Bafta!

| DevilLife explică:

Ok.Deci daca totusi ma hotarasc sa merg la solar si sa urmez exact programul spus de Legiuitoarea va fi totul ok...dar am o nelamurire totusi.Va trebui sa continui sedintele si dupa a 3 a saptamana pentru ca bronzul sa reziste?

| Gorillaz a răspuns:

Nus fata, nu m am dus la solar, dar...ca o parere, am auzit ca nu te bronzezi prea mult, iar daca nici natural nu te bronzezi asa tare, la solar... ciu-ciu, si costa destul de mult, du te vara la mare sau la munte, la mare te bronzezi mai repede, la munte bronzul tine mai mult, ar trebui sa fie o oarecare umiditate si sa bata vantul ca sa fie totul favorabil bronzarii,,, cum crezi, succes big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. si eu fac solar inainte de soarele natural ca sa ma prinda mai tare. la fel ca tine am tenul alb si ma bronzez foarte greu natural. sunt foarte multumita de solar mi se pare extraordinar. am facut prima sedinta de 6 min, o zi pauza, a 2a sedinta 8 min si tot asa. daca vezi ca te rosesti ia o pauza pana ti se calmeaza pielea sau nu creste nr minutelor. nu ai nevoie de protectie solara, altfel nu are sens sa faci solar ca nu te prinde. plus ca la solar razele sunt filtrate de lampe. neaparat sa te dai cu ulei de corp sau ceva lotiune foarte hidratanta. eu am facut si dus imediat dupa solar si nu s-a stricat bronzul. transpiri mult e foarte cald. ps: iti face pielea asa de fina si arata atat de sanatoasa love struck

| NoraK a răspuns:

Poti sa mergi linistita la solar, doar ca daca mergi pentru prima data sa nu stai mai mult de 5 min..stai linistia ca nu o sa ai culoare urata si nici nu te arzi.