| artistu55 a întrebat:

Eu as vrea sa imi scot o alunita de pe gat, deoarece din cauza ei nu ma pot barbieri cum trebui.Mi-e putin frica.Mentionez ca e o alunita mica, dar nu pot sa dau cu aparatul pe ea fiindca s-ar rupe. Exista riscuri la scoaterea ei? Se poate face cancer de piele daca scoti o alunita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cu trimitere, la chirurgie plastica, intr-un spital. La cabinete particulare e cam 300-400 lei. Risc de malignizare este la alunitele lovite/ iritate. Cred ca e mai mare riscul daca o freci mereu cu lama la barbierit. Si poate nu e alunita (nev) ci veruca seboreica sau hemangiom (risc de malignizare mult mai mic).

| 0rlando a răspuns:

O poți scoate fără probleme, ruperea sau tăierea accidentală poate duce la apariția cancerului, îndepărtarea pe cale chirurgicală, nu.

| Azµre a răspuns:

Las-o acolo cu ce te poate deranja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data trebuie sa mergi la dermatolog sa iti spuna daca se poate scoate.
Apoi iti va face o interventie chirurgicala mica si o scoate.
Pentru alunite sau orice altceva iti indeparteaza, intotdeauna se va face biopsia acesteia ulterior. Asa vei sti exact daca alunita prezenta vreun risc pe care dermatologul nu l-a putut vedea.
Daca nu, nu este nici o problema.
Daca da, s-ar putea sa te trimita la o examinare mai amanuntita sau sa te cheme la controale regulate pe viitor.
In cele mai multe cazuri nu este nimic si e mai bine sa fie scoasa daca e intr-un loc in care poate fi usor lezata.

| karsivan a răspuns:

Raspunsul i-l are dermatologul, o sa ti-o scoata oricum.

| Pogonici a răspuns:

Poti sa faci cancer frate nu te juca las-o asa nu fa asa ceva big grin

| givehelp a răspuns:

Nici un specialist adevarat nu se va apuca sa o scoata pina nu va face investigatiile. Orice alunita nu poate provoca cancer, dar asta nu o stabilesc nici eu nici tu. pentru sanatatea ta si viitoril tau linistit mergi la dermatolog... succes.

| batybaty a răspuns:

In primul rand da poti face cancer si in al doilea rand mai bine sa nu o rupi du-te la doctor si sigur te va ajuta sau bierbierestete cu lama big grin

| artistu55 explică:

Sunt foarte nelamurit si imi este si teama...

| DouaPuncteIcs11 a răspuns:

Da!