| king5151 a întrebat:

Imi poate explica cineva cum sta treaba cu cancerul de piele din cauza alunitelor? Sunt nelamurit, trebuie sa se rupa in totalitate alunita de pe piele ca sa poti face cancer sau doar sa se zgarie putin. Pun aceasta intrebare pentru ca am zgariat-o acum 2 zile, era de marime medie. Am mai avut o alunita rupta din cap acum cateva luni, (mai mica), a curs sange putin, dar nu am patit nimic, aici sunt nelamurit pentru ca aceasta era putin mai mare si pe gat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
31 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa se rupa de tot, isi poate transforma celulele in cancerigene si daca este zgandarita, atinsa, rupta partial sau taiata.
Alunitele taiate pot reaparae altundeva si pot fii direct canceroase din cauza ca ai taiat una.
Alunitele NU se ating DELOC, tocmai pentru ca sunt cu risc mare de cancer de piele. Alunitele NU se expun la soare, tot din cauza acestui risc mare de cancer.

| king5151 explică (pentru Violleta2022):

Si e o regula sa faci cancer daca zgarii una? Sau, depinde de ce? Nu cunosc nicio persoana sa fii murit din cauza ca a zgariat o alunita.

| Violleta2022 a răspuns (pentru king5151):

Nu este regula, dar statisticile spun ca 80-90% sunt cancerigene dupa ce sunt rupte, taiate, zgandarite sau expuse la soare.

| king5151 explică (pentru Violleta2022):

Care statistictici? Poti sa mi dai un link?

| Violleta2022 a răspuns (pentru king5151):

Aici ai explicatiile celei mai mari organizatii mondiale de sanatate din lume. cat despre statistici, poti sa le cauti si singur pe internet, eu am doar cele pentru Australia.

https://www.mayoclinic.org/......c-20374884

https://www.melanoma.org.au/......tatistics/

| king5151 explică (pentru Violleta2022):

?

| king5151 explică (pentru Violleta2022):

Dar ce e acela un " melanom "?

| Violleta2022 a răspuns (pentru king5151):

Melanom >> cancer de piele (este termenul stiintific folosit in medicina)
iar Carcinom =.>> cancer (termenul generic de cancer, folosit in medicina).

| Violleta2022 a răspuns (pentru king5151):

Fiindca ti-ai zgandarit alunitele in trecut, te sfatuiesc sa vezi un deramtolog cat de curand posibil, inainte sa apara transformari.
Alunitele trebuiesc protejate de soare, integral, fiindca soarele le poate transforma celula.

| Violleta2022 a răspuns:

Una din companiile pentru care am lucrat eu in Australia platea un medic dermatolog sa vina odata pe an sa ne faca consulatie gratuita, la toti angajatii care doream o consultaie dermatologica.
Evident ca atunci era interesul tau sa-i arati toate alunitele sau punctele ciudate de pe corp, care ti se pareau suspicioase.
Asadar, am vazut cum folosea niste lupe foarte mari, cu care se uita la fiecare alunita pe care i-o arata-i si era interesat de cele cu maro inchis, sau cele cu amestecuri de maro, sau cu forma neregulata.
Din cauza gaurii de ozon de deaspura continentului Australian, Australia este cea mai expsa tare din lume la radiatii UV care pot produce cancerul de piele. statisticile noastre spun ca 1 persoana din 3 au, au avut sau vor avea cancer de piele.

| relian a răspuns:

Ce aia tu nu este alunita,este o excrescenta,dar oamenilor le este rusine sa zica ca are un rahat pe piele si zic alunite laughing deci alunita este acea pata sub piele,deci nu-i nimic deasupra pielei ai priceput?

Deci tu ai excrescenta,adica o bobita sau uneori o bucata de carne crescuta pe piele.
Daca este canceroasa? De natura este canceroasa, asa aparu, pentru ca este ceva fara forma, nu are nici o utilitate, deci acolo ceva s-a defectat si a uitat sa mai opreasca butonul de fabricat celule si uite asa unia sau trezit cu chestiile alea pe piele.

Dar din fericire alea nu sunt periculoase, adica nu cresc mai mult decat stiu si eu pana la 20-24 de ani.
Pe de alta parte le poti elimna chirurgical fara nici o problema,indiferent de marime.
E un cancer bening,adica de il elimini nu o sa mai apara,aparu doara odata,datorita unor defectiuni,dar probabil defectiunea a fost oprita sa-i zic asa si cam asta e.
Trebuie sa rupi aia de tot sa faci cancer,intrebi tu? Pai insasi bucatica aia e canceru,aia e tot.
Cancerul este o bucata de carne,asa vorbind mai popular fara forma,fara functie care tot creste intr-o parte a corpului,in interior de regula cele de care nu mai scapi si la exterior cum is excrescentele astea,de care poti scapa sau le poti lasa asa,in ambele cazuri nu patesti nimic.
Deci dupa cum probabil ar fi trebuie sa invezi la scoala la biologie, stii ca celule organismului animal, vegetal se reinoiesc, adica celule mor, altele noi le ia locul si tot asa.

Se poate intampla din cauze deocamdata inca necunoscute la nivel de gene sa se defecteze ceva, cine este acolo responsabil sa tot produca celule uita sa mai opreasca.Adica sa zicem o gena trebuie sa faca, ori cine este acolo responsabil trebuie sa faca 1 mie de celule ok? Face celulele alea si apoi le baga si informatia, astfel ca acele celule iau o forma si o functie, se fac celule de ficat de exemplu, li se da o specializare.
La un mom dat celulele se tot fabrica si nu se mai opresc, ceva se defecteaza acolo la fabrica aia si nici informatie nu li se mai da acelor celule, astfel ca ele cresc si apar asa ca o bucata de carne.
Ala este cancerul.Lamurit?
Jassmina cu doi de s lasa sa bata gardurile, ea e pe dinafara tot timpul laughing e genul ala de baba fata batrana, a ramas cu informatiile alea babesti de acu sute de ani, probabil are si panze de paianjeni peste tot pe sub haine laughing

| NLS a răspuns:

Ce se observa in poza este un "nev pigmentar papilomatos", probabil in dezvoltare, adica va mai creste odata cu trecerea timpului, in special in diametru.
Cat va mai creste? Nu iti poate spune nimeni, nici macar medicul dermatolog.

Tot ce poate medicul dermatolog sa faca, e sa il inspecteze cu dermatoscopul (o lupa speciala cu factor de marire ~100x), si pe baza formatiunilor de celule pe care le vede, dar si pe baza cunostintelor si experientei acumulate, sa stabileasca daca e benign (nepericulos in conditii normale) sau malign (poate sa declanseze un cancer de piele, ce descoperit prea tarziu, poate fi chiar fatal).

Alunitele benigne nu sunt periculoase, insa nu e indicat totusi sa le lovesti, rupi, tai... Pentru ca uneori, foarte rar, (dar e posibil) se pot transforma si ele in tumori maligne (si mai departe...).
Insa repet, fenomenul e rar, spre foarte rar,
Probabil un caz la 100.000.

Alunitele maligne sunt mai periculoase, dar le deosebesti destul de usor de cele benigne: au marginile foarte neregulate, cresc relativ repede, si culoarea pielii din jurul lor este adesea vanata (mov, albastru...).
A ta nu pare maligna, dar asta o stabileste cu exactitate medicul dermatolog.

| king5151 explică (pentru NLS):

Sa ma duc la dermatolog sa vada? Sau mai astept cateva zile sa vad ce se intampla cu ea? De 2 zile nu am observat nici o diferenta. Dar imi e sa nu fie prea tarziu cand merg eu

| NLS a răspuns (pentru king5151):

E indicat sa mergi.
Chiar si daca doamne fereste e maligna, nu inseamna ca ()... cancerul e declansat, mai ales ca arata "bine", nu are forme neregulate...
Eu am fost in 2004 si mi-am scos 3: una era maligna, 2 benigne.
Marimea e irelevanta, la mine una dintre cele benigne avea 12mm, in timp ce cealalta si cea maligna aveau 6mm.

NU esti OBLIGAT sa le scoti, indiferent de ce tip sunt.

Insa daca vrei...
Cele benigne le poate elimina orice chirurg (chirurg estetician, etc), din cate mi s-a apus, riscurile tind spre zero.
Cele maligne e mai indicat sa le scoti la un chirurg oncolog, si asa am procedat si eu.

La cele maligne se taie cu o marja de siguranta mai mare.

Dermatologul si chirurgul vor putea stabili exact riscurile, si ti se va comunica cea mai indicata si mai sigura varianta pentru tine.
Nu au nici ei chef de reclama negativa.
Totul e sa cauti medici buni in zona ta, si cu minim 10 ani de experienta.

Controlul la un medic cu experienta e necesar pentru a te linisti, si in caz de ceva mai grav, pentru a iti creste sansele de reusita/vindecare.
Cateva zile sunt irelevante, dar nu mai amana prea mult si mergi la dermatolog.

| RobertMoon a răspuns:

Nu-ti mai face atatea griji legate de alunite. Cunosc persoane care si le-au eliminat cu laserul si erau alunite mari si insetetice si n-au patit nimic, iti faci griji degeaba, iar in plus cu cat te gandesti la un lucru ai sanse mai mari sa se intample, asa ca stai cuminte.

| BabaOarba a răspuns:

Este un adevarat mit ca leziunile alunitelor provoaca cancer.

Poti cauta astfel de statistici (de preferinta in limba engleza, in limba romana stiinta este saraca) despre cat de des se transforma in cancer alunite ce au suferit leziuni (din cate am gasit astfel de cazuri nu sunt documentate, adica medicina nu a intalnit asa ceva).

https://walkindermatology.com/......ff-a-mole/

De asemenea, iti mai las un link cu un studiu (este un studiu raw, asa cum apare el in forma stiintifica, si nu explicat in revistele de specialitate, dar este de ajuns sa citesti introducerea si concluziile) unde se arata ca principalul risc ca alunitele sa dezvolte celule canceroase este expunerea la radiatii UV, iar riscul este de 1 la 200.000 cazuri pentru persoanele tinere.

https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/479241

| Mihai8767 a răspuns:

Mitul cu alunitele provoaca cancer este unul fals. Sunt unele formatiuni care seamana ca alunitele (cele cancerose) doar ca au forma neregulata ( alunitele au forma regulata), culoare ciudata ( poate sa fie neagra sau negru cu gri, negru cu maro sau o combinatie intre ele). Alubitele sunt niste aglomerari de melanina, nimci mai mult. Nu fac fau in nciun fel si la fel daca le rupi. Nu ai de ce sa-ti faci griji, dar daca tu crezi ca ceea ce ai rupt tu nu este o alunita mergi la medicul de familie sa iti dea o trimitere la dermatologie.

| king5151 explică (pentru Mihai8767):

Nu stiu cum sa-mi dau seama daca este alunita sau nu, o am pe gat, daca stii tu iti pot da o poza cu ea.

| Mihai8767 a răspuns (pentru king5151):

Trimite in privat

| king5151 explică (pentru Mihai8767):

Nu pot sa atasez poze prin mesaj, pun aici?

| Violleta2022 a răspuns (pentru king5151):

Salvezi pozele pe https://imgur.com/ ca-i gratis si aici pui doar linkul.

| king5151 explică (pentru Violleta2022):

Https://imgur.com/3FB1K3B
Ce pe ea e sange de cand a curs, imi e frica sa mai ating acolo, daca nu se vede clar pot sa mai fac cateva

| Violleta2022 a răspuns (pentru king5151):

Nu-i fa nimic, astepata sa te speli si sa nu mai atingi DELOC aceasta alunita, niciodata!
Daca isi schimba culoare in maro inchis sau negru, sau isi schimba forma din regulata in neregulata, mergi urgent la DERAMATOLOG!

| king5151 explică (pentru Violleta2022):

Maro de ce? nu asa arata alunitele?

| Violleta2022 a răspuns (pentru king5151):

Ti-am trimis un link mai sus, cu transformarile alunitelor, de la maro deschis la maro inchis, ia de te uita:
https://www.mayoclinic.org/......c-20374884

| king5151 explică (pentru Violleta2022):

Si daca am alunite de tip maro inchis si maro deschis?

| Violleta2022 a răspuns (pentru king5151):

Mergi la dermatolog, sa se uite cu lupa la ele si iti va spune el.

| king5151 explică (pentru Violleta2022):

O sa merg, imi este putin frica dar e ok

| Violleta2022 a răspuns (pentru king5151):

Frica, de ce?
Un dermatolog nu-ti face injectie, nu te taie si nu te inteapa sau iti face alte proceduri, doar se uita cu o lupa la pielea ta.

| king5151 explică (pentru Violleta2022):

Si dacă spune ca pot face cancer ce fac? De asta îmi e frica

| Violleta2022 a răspuns (pentru king5151):

Iti spune el, te trateaza, te opereaza, iti scoate alunita modificata... are metode!