| fgmijpb a întrebat:

Eu racesc des, cam o data la cateva saptamani. Nu fac febra, doar imi curge nasul, gatul, ma doare capul si fac diaree.
Ce as putea sa fac? E enervant!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Răceşti foarte repede şi des datorită faptului că nu ai un metabolism dezvoltat.
Încearcă să mănânci pepene verde, ciocolată neagră, cireşe, stridii, unt, nuci, usturoi. Acestea sunt doar câteva din alimentele care te vor ajuta la îmbunătăţirea metabolismului.
De asemenea, cred că ar trebui să fii mai atent în privinţa îmbrăcămintei. Vremea este înşelătoare în această perioadă iar atunci când crezi că este cald, de fapt răceşti cel mai uşor. Îmbracă-te adecvat. Uită-te bine afară înainte de a alege hainele.
Cred că te-ar ajuta şi nişte vitamine. Mergi la farmacie şi cumpără-ţi Vitamina C şi Ascovit.
Pa-pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Incerca sa nu mai stai la curent sau macar imbracate bine ca de aia racesti.
Si daca tot nu iti trece ar trebui sa consulti un medic daca tot continua asta...

| Maxim96 a răspuns:

Consulta medicul de familie si el i-ti va prescrie preparatele necesare.

| CityOfSatan a răspuns:

Buna!
Ai nevoie de pastile care sa iti imbunatateasca imunitatea! Du-te la doctorul de familie, si intreaba-l ce iti recomanda.

| Sanda1234 a răspuns:

Incearca sa nu stai in curent, maninca cit mai multe fructe si legume si ea niste vitamine sau/si pastile pentru intatirea imunitati.

| skid22 a răspuns:

Ai imunitate scazuta.Probabil trebuie scosi polipii si amigdalele.Cel putin asa este in cazul meu acumhappy.Mi-a spus un doctor ca, daca racesti de mai mult de 3 ori pe an, trebuie scoase amigdalele.Ele pot fi focar de infectie. daca nu trece, fa-ti un control la gat.

De mult timp aveam si eu problema asta..nu puteam merge niciunde ca raceam.Recent am aflat ca e din cauza polipilor, amigdalelor si inca ceva la gat.
Sper ca am fost de ajutor.Bafta!