| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

Hey de ieri am o problema dintr-o dată am vazut alb in fata ochilor dupa care timp de cateva secunde nu stiu ce s-a intamplat nu vedeam si nu auzeam pe nimeni iar dupa ce mi-am revenit imi era foarte frig si acum imi mai este si imi curge nasul ma doare gatul si capul si cred ca am si febra ce sa fac sa ies din starea asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Sigur a fost de la raceala, imagineaza-ti ca mie mi s-a intamplat asta o data in autobuz cand ma duceam la liceu. Dintr-o data totul a devenit alb, nu mai auzeam nimic, si logic nu mai vedeam pe nimeni si nimic, in afara de alb, si simteam ca imi cedeaza picioarele si in cepusem sa transpir, dar dupa ce soferul a deschis usile autobuzului ca sa urce si alte persoane, aerul rece a ajuns si la mine, si mi-am revenit, tin sa mentionez ca eram racit atunci, deci si tie ti s-a intamplat asta probabil tot de la raceala.

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru Mayhem666):

Simtomele astea le am avut si eu... doar ca imi revin foarte greu astazi am lesinat de 3 ori

| justanotheruser99 a răspuns:

Asta a fost o cădere de calciu.
Iti sugerez sa consulți un medic. Pe langa asta simptomele pe care le ai sunt începutul unei răceli de toată frumusețea. Mergi cat mai repede posibil la medicul de familie.

| vocea a răspuns:

Salut, s-ar putea sa ai o cadere de calciu, daca efectele apar incearca sa consulti un medic, febra o tratezi cu antibiotice.

| anamariarot a răspuns:

Chiar daca ti-au dat ceva cei de la ambulanta, efectele nu vor aparea peste noapte. Te sfatuiesc sa mergi la medic si sa-ti faci niste analize

| AngelHacker a răspuns:

Bună. În cazul ăsta trebuie neapărat să mergi la medic pentru analize complete. Şi eu am fost exact în situația asta cu exact aceleaşi simptome şi până la urmă s-a dovedit că e vorba de sistemul imunitar care e slăbit mai ales în zilele de iarnă. Nu aş vrea să îți bag stupizenii în cap şi să te pun să iei nu ştiu ce medicamente pentru că nu sunt medic dar te sfătuiesc să mergi cât mai repede la unul. Multă sănătate.

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru AngelHacker):

Am fost consultata de un echipaj de salvare mi s-a luat tensiunea si glicemia si mi-au dat sau iau mult calciu dar tot nu mi-a trecut inca

| AngelHacker a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Nu îți ajunge doar calciul. În starea asta ai nevoie de toate vitaminele şi cât mai multă odihnă.

| Bula a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Anemiile la femei se datoreaza in primul rand de lipsa de calciu si globule rosii insuficiente in organism!
Mai tarziu va fi si mai rau, daca nu iei masuri serioase!
Calciul in oase, natural, se depune cel mai bine din lactate, branzeturi, iar globulele rosii dinlegume si carne fructe, dar mai ales din fructe rosii, cum sunt coacazele negre, afinele, etc. care ajuta si la fixarea calciului in organism.

Trebuie avut in vedere ca, cu ocazia ciclurilor menstruale lunare, dar mai ales ale nasterilor si al menopauzei organismul femeilor pierde in cantitati mari calciu, ceea ce poate duce la osteoporoza severa la varsta batranetii, extrem de periculoasa (oasele se pot rupe foarte usor de la orice lovitura mica)!