| casperboyy a întrebat:

Exista mai multe tipuri de metabolisme de ardere a grasimilor proteinelor carbohidratilor? Adica e posibil ca o persoana sa arda mai bine proteine si grasimi de exemplu iar o alta sa arda mai bine carbohidrati. Daca da cum poti afla ce tip de metabolism ai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu exista mai multe tipuri de metabolism, dar exista oameni care au metabolism mai puternic sau mai slab. De aceea unii oameni sunt slabi si altii sunt grasi, desi aia slabi mananca mai mult.

Laur
| Laur a răspuns:

Ordinea e aceeasi pentru toate organismele (umane): prima data se consuma carbohidratii, ei sunt principala sursa de energie, apoi lipidele (se ard mai greu, dar genereaza o cantitate mai mare de energie decat glucidele sau proteinele), iar in ultimul rand proteinele (starea de nutritie trebuie sa fie foarte precara pentru a ajunge sa arzi proteine pentru a obtine energie).