| anonim_4396 a întrebat:

Exista medicamente pentru tratat obezitatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Mancarea sanatoasa si sportul. Exista si pastile care inhiba foamea, pe care ti le poate recomanda un nutritionist dupa un consult. Insa iti recomand si o terapie psihologica, fiindca obezitatea (abuzul de mancare), ca si alte tulburari fizice sunt rezultatul unor probleme psihice : stima de sine scazuta, lipsa de respect pentru propriul corp, rupere intre mental si corp, lipsa de afectiune...

| mariazet45 a răspuns:

Exista medicamente dar trebuiesc prescrise de medic, nutritionist, endocrinolog sau medicu de familie, impreuna cu un regim si miscare, obezitatea se poate trata.