| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Exista o analiză din placenta prin care afli sexul fatului mai devreme de 12 saptamani? Cum se numeste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu fa asa ceva, este periculos pentru copil. Mai poti astepta

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nicio analiza ca si cea mentionata in aceasta intrebare Majoritatea copiilor au organe genitale masculine sau feminine, normal dezvoltate incepand din cea de a 12-a saptamana de sarcina insa satbilirea sexului se poate face de regula dupa a 17-18 a saptamana de sarcina daca copilul este pozitionat incat sa-i fie vizibila zona genitala. In cepand cu saptamana a 20 -a de sarcina, rezultatul obr=tinut la ecograf este extrem de precis.
O alta metoda foarte precisa este procedeul medical numit amniocenteza, care este folosit de obicei in cazurile in care se efectueaza un diagnostic prenatal al carui scop este cel de a verifica si stabili daca exista sau nu anomalii cromozomiale sau infectii fetale, dar si pentru a se determina foarte precis sexul copilului. Acest test de obicei se efectueaza in cazul femeilor cu varsta de peste 35 de ani in cazul carora incidenta posibilelor probleme genetice este destul de crescuta. Fiindca aceasta metoda se poate realizeaza numai prin introducerea unui ac în uter pentru a extrage o mica cantitate de cativa ml de lichid amniotic, ceea ce uneori poate prezenta un anumit grad de risc. Amniocenteza se poate efectueaza din momentul in care sarcina ajunge la varsta de circa 16 saptamani, insa datorita faptului ca acest tip de test prezinta un anumit grad de risc, NU este efectuat numai/ doar cu scopul de a determina sexul copilului ci mai degraba se face in situatiile in care exista suspiciuni privind existenta unei anumite afectiuni care ar putea afecta sanatatea viitorului copil. Multa sanatate!

| Iuliaiulia1993 explică:

Update. Am aflat ca se numeste Test Panorama. Este non invaziv

| 99Andreea99 a răspuns:

Nu stiu sigur dar din propria mea experiență nu încerca eu sunt însărcinată în 7 luni si până în 6 luni am fost internată în spital si m-au supus multor analize si ecografe ceea ce mi-a afectat putin copilul am avut disconfort si durere in urma acestor proceduri. Te sfătuiesc să aștepți până la 3 luni maxim 3 luni jumătate si afli eu am aflat la 3 luni in urma ecografului dar nu la spital cel privat. La spital puține detalii non-sens fara explicații acum depinde de doctor cum se comporta.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru 99Andreea99):

Depinde câți bani îi bagi în buzunar să se comporte frumos mai bine spus, nu acuz, e doar adevărul laughing