| Dominicc a întrebat:

Exista pastile sau tipuri de pastile care sa le iei in ore diferite?
ex iau o cutie de pastile si imi zice doctora sa le iau o data la 6 ore.

cunosc pe cineva care ia niste pastile de ii da stare de somnolenta si cica daca nu doarme pana i se termina efectu la pastila nu isi face efectu. e pentru ceva mai complicat. de cap etc.

si cica o ia o data la 6 ore apoi la 4 ore. aceeasi pastila.
e posibil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sunt antibiotice, de ex.care se iau una la 12 ore, altele se ia una la 24 ore, altele se injecteaza la 8 ore... Daca am inteles eu bine tu te intrebi daca aceeasi pastila se poate lua la intervale diferite de timp in perioada tratamentului. Da, sunt si astfel de pastile, care la inceputul bolii se ia 2-3 o data pentru ca mai apoi sa se treaca la una pe zi.(Eu ma gandesc acum la un anume medicament. Dar or mai fi si altele). S-apoi, cine suntem noi ca sa contrazicem un doctor? Daca esti asa de curios cauta pe google modul de administrare al pastilei cu pricina si te-ai lamurit!

soothe
| soothe a răspuns:

E posibil; sunt mii de feluri de pastile. Doctorul sau doctorita le prescriu pentru a avea un anume efect. Cred ca daca ai citi un curs de farmacologie te-ai lamuri putin. Pe TPU avem putin spatiu pentru asta!

| Malvina24 a răspuns:

Eu n-am mai intalnit un asa caz, dar daca ti-a spus persoana aceea poti sa crezi! Sanatate multa!

| DeeDee a răspuns:

Ahaaa...acum trebuie sa fac uz de cursul de farmacologiebig grin

O cutie de pastile pe care sa le iei la 6 ore...inseamna ca pentru a obtine efectul dorit asupra organismului tau ai nevoie de cantitatea de medicament din 4 pastile pentru o zi. Nimic neclar pana aici, nu? Dar e ce la 6 ore, si nu toate o data sau la alt interval? Ei bine, din cauza substantei active din medicament. Pe ce receptori si sisteme actioneaza, in cat timp actioneaza si in cat timp se elimina? Si care e doza toxica?
Intervalul de timp se stabileste in primul rand gandindu-te de cat are nevoie ca sa se trateze si cat de repede actioneaza. DE asemenea, ca sa se evite doza toxica. Incerci sa ii dai un medicament care sa ii faca bine si evebtual sa nu aiba multe efecte adverse. Adica, sa actioneze tintit unde trebuie.

Despre prietenul sau prietena care ia pastile pentru o boala care afecteaza capul - somnolenta este reactie adversa. Poti fii sigur ca medicamentul isi face efectul chiar daca doarme sau nu. Dar atunci cand ti-e somn si te tii treaz nu te simti chiar bine, nu? E mult mai bine sa dormi, si intr-un final ajungi la concluzia: daca dorm, ma simt bine -> isi face efectul. Daca nu dorm, ma enervez, nu ma simt bine -> nu isi face efectul.

Este posibil sa ia la 6 ore mai intai, si apoi la 4 ore. Intervalul de 6 ore este necesar pentru ca organismul sa se obisnuiasca cu pastila (si eventual sa nu aiba reactii adverse pronuntate), apoi poate sa il scada la 4 ore. Probabil ca doza toxica pentru acel medicament este mult mai mare decat cea continuta de 2 pastile, asa ca nu are de ce sa isi faca griji.

| Dominicc explică:

Vvroiam sa stiu daca minte sau... e adevarat