| justeu219 a întrebat:

Exista picaturi care corecteaza miopia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Miopia se poate corecta numai prin operatie, daca este mare (de bicei ramane, dupa operatie, o miopie restanta de 1-3 dioptrii)

3 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Picaturi nu.
Doar ochelari, lentile de contact sau in cazuri selectionate, operatie.
http://mymed.ro/miopie-hipermetropie.html

| DidiLovesYou a răspuns:

Miopia se trateaza doar prin operatie la 18 ani(atunci pupila este destul de dezvoltata sau ceva de genu)

| KIDoOr a răspuns:

Nu, inca nu. Nu exista picaturi sau medicamente care sa corecteze miopia. Daca ai sub 18 ani poti doar sa porti ochelari, peste 18 ani poti vorbi cu medicul oftalmolog despre o operatie cu laser care sa-ti corecteze miopia. Costa in jur de 2000-3000 de lei, dar corectarea este permanenta, iar operatia nu doare si dureaza intre 30 si 60 de secunde. Operatia nu se face pana in 18 ani pentru ca nu te opresti din crestere pana pe la acea varsta, iar daca ti-ai face operatia si ai continua sa cresti ar continua sa-ti creasca si miopia, iar operatia ar fi facuta degeaba.