| anonim_4396 a întrebat:

Exista virusuri benefice pentru corpul uman

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| starchewer a răspuns:

Buna intrebare...am sa includ si bacteriile in intrebarea ta... stiati ca bacteriile de pe suprafata pielii a limbii ne intaresc sistemul nostru imunitar... mentinand o tensiune aproape constanta in secretia de trombocite
http://stiri.astazi.ro/......a-de-boli/
ce spunea si lorely... cred ca a vrut sa citeze pe Paul Bieniasz >:)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da !

| LoryM22 a răspuns:

Aproape 10% din ADN-ul nostru este format din retrovirusuri si mi se pare destul de clar ca au jucat un rol major in evolutia noastra. E greu de inteles astfel cum virusuri cu aceleasi gene ca HIV ar fi putut juca un rol benefic sau chiar esential in dezvoltarea speciilor.Insa au cam intrecut masura, unele experimente au dat gres si uite ce se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna intrebare. oamenii de stiinta studiaza posibilitatea ca unele infectii virale latente, care nu dau nici un simptom (de exemplu herpes HHV6 si HHV7) sa fie benefice prin faptul ca impiedica inmultirea altor microorganisme daunatoare. Practic este vorba de virusuri care au intrat in simbioza cu organismul uman si au produs modificari care par a fi benefice. Studiile sunt totusi incipiente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt cel mai intalnit retrovirus in viata de zi cu zi... este acela care provoaca racealahee hee