| AnemonaP a întrebat:

Din ce sunt facute oasele din corpul uman?

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Uite:P, ce am găsit,,, aici, se vb. despre osele din "corpul uman":D
http://www.actifuse.ro/despre-sistemul-osos

| Elena1234456 a răspuns:

Din cate tin eu minte:calciu, maduva galbena, maduva rosie, cartilaj.

| LuS[z] a răspuns:

Osul constă 60 % din substanţe anorganice (în special fosfat de calciu) şi 40 % substanţe organice (în special oseină).

Substantele anorganice, marea majoritate săruri de fosfaţi, asigură duritatea osului. Cu cât mai puţine substanţe minerale contine osul, cu atât sunt mai mari şansele de a se fractura

| Albert_9247 a răspuns:

Oasele sunt facute din calcar sau maduva

| rucsybelle a răspuns:

laughing ghici :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Osul are de obicei 2 părţi componente:
* Osul compact - partea exterioară a osului, caracterizată prin duritate;
* Osul sponginos - partea interioară a osului
Osul este acoperit de un strat protector străbătut de numeroase vase sangvine, periostul, cu rol esenţial în hrănirea şi creşterea osului. Interiorul osului este alcătuit din măduvă osoasă, cu rol în producerea componentelor sângelui.
Osul constă 60 % din substanţe anorganice (în special fosfat de calciu) şi 40 % substanţe organice (în special oseină).
[modifică] Substanţe organice
Substantele anorganice, marea majoritate săruri de fosfaţi, asigură duritatea osului. Cu cât mai puţine substanţe minerale contine osul, cu atât sunt mai mari şansele de a se fractura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Albert daca ai calca doar cu maduva, crezi ca ai putea pasi?

| stefii a răspuns:

Calciu