| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo cale prin care sa iti imbunatatesti functiile cerebrale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai bun este exercitiul. Trebuie sa iti folosesti creiarul intens minim 8 ore pe zi, zilnic. Invata poezii, o limba straina, un limbaj de programare, rezolva rebus (nu integrame), probleme dificile de matematica, fizica sau chimie.

| psiholoaga a răspuns:

Da, exersandu-le. La nivel fizic, alimentatie sanatoasa, aer curat, apa din belsug. Creierul e in mare parte apa. Daca esti deshidratat, se fac conexiunile mai greu. Trebuie sa inoate neuronii, metaforic vorbind. In rest, gandeste-te la diverse teme, analizeaza, mediteaza, fa asociatii cu alte cunostinte, dezvolta-ti creativitatea.

| J7anine a răspuns:

Stiam de fosforul din alimente ca e bun pentru creier, pestele, nucile, omega 3. evident si sportul care ajuta la o mai buna oxigenare.
http://www.dietetik.ro/......lnica.html
http://www.121.ro/......rului.html
http://www.askmen.ro/Alimente_pentru_creier-a3048.html
si sa-l pui la treaba - exerseaza! gasesti chiar carti pe tema asta: Brain Jogging/Training sau ceva similar. cu fel de fel de exercitii care te ajuta sa faci si altfel de conexiuni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Autocontrolul prin metoda Silva.