| AvalohAlyn a întrebat:

E bun Acutil pentru atentie,memorare si concentrare? Adica pentru functiile cerebrale.
Cine l-a incercat? V-a ajutat?
E bun, e ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă cineva, chiar și dta are nevoie de medicamente pentru buna funcționare a creierului, dacă un medic decide asta, este bine și preferabil să asculți sfatul medicului, dacă aceasta este necesar.
Să dau un exemplu. Am o fostă studentă a mea, care a fost la un moment dat diagnosticată cu o boală psihică gravă, a trecut printr-o perioadă de spitalizare. Totuși are rezultate intelectuale remarcabile și din cauza aceasta este profesoară universitară în USA. Dar din cauza problemelor pe care le are trebuie să continue toată viața să ia o medicație specifică bolii ei. În caz că nu ia acea medicație, comportamentul ei lasă de dorit și trebuie să revină la tratament, căci dacă nu, riscă să își piardă slujba și să piardă statutul social pe care îl are, etc.
Alt exemplu. Am o soră care a trecut prin două infarcte cerebrale, a rămas cu ceva sechele, nu mai știe să citească, re învață acum.
De asemenea ia niște medicamente recomandate de medici printre care și pramistar, pe care îl iei și dta.
Care este problema cu orice medicament pe are îl iei, pentru orice afecțiune. Perturbă metabolismul general și al creierului de o manieră incontrolabilă, nedorită. De aceea pe fiecare prospect al fiecărui medicament scrie și efectele nedorite. Aceste efecte nedorite, pe unele le simți imediat, altele se acumulează și timp și duc la îmbolnăviri ulterioare și deces prematur.
Astfel dta întrebi dacă cineva a încercat medicamentul X.
Dacă cineva l-a încercat și este bun pentru el, asta nu înseamnă că va fi bun și pentru tine.
Atenția, memorarea, concentrarea sunt rezultante ale unei bune fumcționări generale a creierului, pe care un medicament poate să o influențeze până la un punct, dar nu în totalitate.

| Donsavas a răspuns:

Orice ai lua, nu ti vei îmbunătăți atenția dacă iei antipsihotice sau benzodiazepine.

| AvalohAlyn explică (pentru Donsavas):

Doctorul mi-a zis de el.

| Donsavas a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Poti sa iei cate vrei, doctorul n are ce sa ti faca. Sunt efectele normale ale sedativelor.

| AvalohAlyn explică (pentru Donsavas):

Somnolenta și lipsa chefului sunt simptome normale ale sedativelor.Dar concentrarea și atenția? Ziceam că medicul mi-a recomandat Acutil și a zis că nu îmi dă Piracetam sau Pramistarcă se bat cap in cap cu medicația pe care o iau.Cica sunt soluții ptr.concentrare și atenție dar se bat cap in cap cu psihiatricele de exemplu nootropele.Mi-a zis azi că dacă vreau sa iau ceva sa iau Acutil, ce părere ai de el?

| Donsavas a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cu dopamina scăzută în creier, nu ai cum sa fi concentrat orice ai face. Este EFECTUL normal al sedativelor.

| VasileDumitrescu a răspuns:

Acutil este un supliment de memorie-atentie foarte slab la fel ca si memoplus!
In teorie daca doresti sa ajuti la o cognitie mai buna trebuie sa suplimentezi creierului substantele a caror cantitate este sub normal, sau poti sa sporesti pe cele mai importante!
Exista 3 categorii de supimente si notropice: cele slabe al caror efect aproape nu exista, cele din clasa medie pe care le poti combina pentru a ajunge la un rezultat, si cele cu efect spontan care vin la pachet cu o serie de efecte secundare ca si dependenta, risc de puscarie si distrugere iremediabila creierului.

Categoria de mijloc e cea mai sigura. In aceasta categorie exista: Piracetam (inventat de un romana), noopept, alpha gpc, phenibut, gaba, sulbutiamina, etc. Toate acestea combinate sub o forma corecta te pot ajuta sa echilibrezi functiile creierului!
Daca vrei sa citesti mai multe gasesti pe siteul acesta :
https://nootropiceromania.wordpress.com/......-pe-piata/