| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo metoda de a scapa de formele alea inestetice de cancer de piele, zise si alunite, in afara de operatie(vreau sa scap de ele pentru ca nu imi place cum arata, din fericire inca nu am nici o problema)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Din pacate, doar excizia chirurgicala e solutia sigura pentru indepartarea lor (in plus orice alunita excizata este analizata anatomo-patologic, in felul acesta fiind identificate posibilele alunite transformate in melanom).
http://www.i-medic.ro/boli/melanomul

| neutrino a răspuns:

Nu, dar alunitele nu inseamna neaparat cancer de piele.

| cristimihailov a răspuns:

Nu exista, in afara de operatie.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Alunitele nu sunt forme de cancer de piele. Se pot extirpa cu bisturiul daca medicul considera ca e necesar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine ti-a spus ca e cancer de piele? De ce dramatizati ceva normal, aparut din nastere.Eu am cca 50 de alunite pe tot corpul si sunt sanatos tun. Daca nu deranjaza cu nimic, nu vad de ce sa le extirpezi. Poti dar doar cu ajutorul operatiei.