| Manum a întrebat:

Exista vreun curier prin care pot trimite repede un antibiotic (amoxicilina), pentru dureri de dinti in Marea Britanie, fara sa ceara reteta?

Eu am antibioticul in casa (amoxicilina), dar nu mai am reteta. Daca-l trimit prin Posta Romana, cere reteta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Marea Britanie si alte tari nu accepta medicatie care contin antibiotice sau droguri specifice unor boli psihice ori terminale, fara reteta!
Este ilegal sa se importe, sau sa treaca prin vama cu asa ceva.

Dar antibiotice exista si la farmaciile din Anglia, trebuind doar sa mergi la medic, ca sa ti-o prescrie si 5 min mai tarziu ai medicamentul in mana.

| doctorandus a răspuns:

Persoana respectivă trebuie să meargă la dentist. Da, fiecare oraș are desemnat un dentist de urgență.

| relian a răspuns:

Odata antibioticul nu este pentru dureri de dinti,de fapt nu-i amelioreaza nici o durere,antibioticul omoara bacterii,cu aia se ocupa.
Sa trimiti in Anglia, trimite prin cineva care merge acolo, ori prin mijloace de transport, aia ce transporta persoane sau marfa, dai ceva si se intilneste undeva cu persoana caruia vrei sai trimiti.

Plus de asta depinde si ce bacterie are, asta daca este vorba despre infectie.
Antibioticele nu se iau dupa ureche.Banui ca respectiva persoana are ceva infectie la dantura, dar e mai simplu sa mearga la dentist acolo, ii da ala reteta, ia antibioticul mai bun recomandat de dentist, apoi isi rezolva problema.

Romanii ar trebuie sa inceteze sa ia antibiotice asa dupa cum bate vintu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt firme care se ocupa de transportul de marfa /persoane.
Problema e ca dureaza cel putin doua zile deci,, repede'' nu are relevanta.Marea Britanie e la 2000 km indiferent de locatia ta(din Romania)
Apoi atibioticul e pentru infectii, nu pentru dureri.

| Brizbriz a răspuns:

Nu am auzit NICIODATA de curier care cere reteta
dar, am auzit ca, curierii NU TRASPORTA DROGURI, DE NICI UN FEL, cu reteta sau fara, nu ii intereseaza

| goguPatent a răspuns:

Antibioticele nu se dau la dureri. Se dau la infecții și la prescrierea medicului. Nu va mai tratați după ureche