| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreun tratament sau operatie pentru corectarea strabismului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Pentru corectarea strabismului este bine ca pacientul sa ajunga la medic la o varsta foarte frageda. Mira

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Strabismul se corecteaza relativ usor.
In functie de varsta si gradul de dezaxare, cu ochelari sau o mica interventie chirurgicala.
Apeleaza la o clinica oftalmologica pentru consult de specialitate.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Am avut strabism cand eram mica, am facut operatie si totusi continui sa port ochelarii pentru a corecta vederea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut strabism, si am facut operatie la 4 ani. Dar mi-a aparut din nou la 18 ani probabil din cauza oboselii, nopti pierdute, s. a. interventie chirurgicala nu e recomandat sa faci la varsta asta, deoarece corpul nu e dezvoltat complet, in cazul baietilor cel putin, muschii se dezvolta, operatia are cam 96% succes, dar poate aparea din nou, cel mai recomandat e sa porti ochelari daca nu e gradul mare de deviatie. Dar cel mai bine este sa mergi la un oftalmolog.