| Ana a întrebat:

Fac febra musculara foarte des, chiar daca nu fac sport mai deloc, de la lucruri marunte, de la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Didw a răspuns:

Pai si mie mi s-a intamplat uite cauzele:
1.Probabil ca este din cauza ca tu nu faci sport chiar deloc happy
2.Circulatia nu este foarte buna
3.Lipsa de calciu, vitamine
Incearca sa faci miscare mai des. de exemplu:
-Poti iesi cu prietenele pe afara.
-Poti merge prin parc si sa alergi 30 de minute pe zi(cand poti si ai timp)
Cam atat. Sper sa iti fie de folos. Pup kiss

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai conditie fizica. se remediaza cu miscare cat mai multa.

| drpopa a răspuns:

Cauzele sunt
-Suprasolicitarea unui muschi, deshidratarea, loviturile, intinderile musculare sau simpla mentinere intr-o singura pozitie o perioada mai mare de timp
-circulatiei sanguine inadecvate
- lipsa unor minerale -potasiu, calciu, magneziu
-compresiunea nervilor( in acest caz durerea se agraveaza la mers)
-pot fii secundare unor afectiuni nervoase, tiroidiene, hormonale, anemiei,

| Alex_7297 a răspuns:

Păi d-aia faci febră musculară de la lucruri mărunte, pentru că nu faci sport şi nu ai antrenament...

| adinescu a răspuns:

Corpul tau probabil ca nu prea face miscare deci nu e invatat cu miscarea.atunci cand il soliciti putin mai tare decat de obicei cum ar fi sa mergi mai mult sau sa aduci cateva sacose mai grele de la piata imediat faci febra musculara

| tiffany11 a răspuns:

De la miscare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sunt Sergiu si am aceleasi sintome, daca ai aflat ceva da mi si mie un mail te rog.sergiuparchet@yahoo.com

| marius995 a răspuns:

Faci febra musculara pentru ca nu este invatat corpul tau sa faca miscara. Alearga in fiecare zi sau mergi pe bicicleta
Azi mergi putin, maine mai mult si tot asa. Bafta!