| anonim_4396 a întrebat:

Femeile gravide au crampe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dar durerile abdominale la gravida indica necesitatea unui consult ginecologic. Suna-l pe ginecologul care te are in evidenta si el va sti ce intrebari sa-ti puna si ce decizie sa ia in continuare.

3 răspunsuri:
| leluc a răspuns:

Printre altele, da happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crampele pot indica nereguli in evolutia sarcinii, asa ca o gravida care are crampe trebuie sa se duca neaparat la un obstetrician, cat mai repede cu putinta!

| mariana_iorga a răspuns:

Uneori si, daca da, acesta este un motiv de ingrijorare, intrucat cauzele cele mai probabile sunt: sarcina ectopica, avort spontan, contractii (la timpul potrivit sau premature). De asemenea, unele femei au crampe usoare atunci cand uterul se mareste sau chiar la instalarea sarcinii in uter.