| diuxxa a întrebat:

Fetelor, cum a fost cu prima menstruatie? Nu sunt deloc pregatita.Niste sfaturi? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te speli cu buretele pe organele genitale (nici cand nu ai menstruatie, niciodata). Te freci bine cu sapun pe mana si apoi te speli. Repeti de 5-6 ori si apoi te clatesti cu multa apa calda.
Nu stai in cada cand esti in timpul menstruatiei, faci doar dus. Si apoi speli cu atentie cada (se duce imediat cu jet de apa). De asemenea speli WC-ul daca e nevoie, asa incat sa nu ramana sange.

44 răspunsuri:
| Forgaci_Ana_2000 a răspuns:

Eram in ora de mate si m-a scos la tabla la o problema care stiam si eu s-o rezolv,
dupa care am m-am pus pe scaun si a inceput sa curga ceva.I-am spus colegei de banca ca simt ceva si ea a spus:"MENSTRUATIE"! si eu normal ca am spus:"DA...SIGUR! in pauza cand m-am dus la baie bum surpriza si reactia mea a fost:"OMG CE-I ASTA?"Dap prima a fost fara dureri dar la a doua nopti nedormite.

| Nickmm a răspuns:

O strangi intr-un borcan, si o tii amintire.

| BIGGER a răspuns:

Prima menstruatie la mine o fost la 14 ani si m-a durut burta toata ziua si am avut cam 7 zile de sengerari abundente si circa vreo 11 tampoane pe zi rolling on the floor

| Rebeja a răspuns:

Pai sa incep cu inceputul, venisem de la scoala si am trecut pe la mama la serviciu sa merg cu ea acasa, si ma durea extrem capul si mama ii spunea colegei ei ca trebuie sa-mi vina, ca nu mea venit (dar nu spuneau ce) m-am tinut de capul mamei pana mea spus ce si cum.Am aflat ca nu e de groaza si ca totul e normal, dupa cateva saptamini i-am cerut mamei bani sa-mi eau abs zilnice (DISCREET) si desigur ca mi-a dat, apoi cateva luni tot asa.Ok, s-a terminat vacanta de vara hai la scoala, a trecut luna septembrie si cam pe 28-3(septembrie-octombrie) am avut ceva maroniu pe lengerie am intrebat-o pe mama ce-i asta si mi-a spus ca trebuie sa-mi vina ciclul, dupa 5 zile mi-a trecut, iar luna viitoare tot asa dar mama avuze grija sa-mi ee abs always ultra si totul a fost bine.(am 13 ani neinpliniti si as vrea sa port tampoane dar ma tem voi ce parere aveti?)

| Kiiiiityyyyynaaaaa a răspuns:

Imi zici te rog si mie secretul bunicii tale? Sunt foarte curioasa :#