| anonimaaaaaa1234 a întrebat:

Fetelor, cum a fost cu prima menstruatie? Nu sunt deloc pregatita.Niste sfaturi? :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Nu e nimic asa rau. Daca ti se pare ca ai varsta si ar trebui sa-ti vina, poarta unul sau doua absorbante la tine in ghiozdan sau geanta pe unde mergi. Asa nu o sa te prinda nepregatita, vei avea ce sa iti pui. Se pun foarte usor, ai si instructiunile pe pachetele de absorbante sau poti cauta pe google menstruatie ca sa afli mai multe detalii, in functie de ce nu stii inca. Pe unele femei le dor anumite parti ale corpului la menstruatie si / sau devin iritabile in acea perioada, dar nu tuturor li se intampla, asa ca nu iti face griji, fii pregatita cu absorbantele si vei vedea cum se manifesta corpul tau.

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Stiam de CM de la mama. Tocmai ca nu am avut nici o durere si cel mai naspa moment ca imi venise la scoala (eram la inceputul clasei a VI-a) si disperata pe vremea aia de un absorbant. Am avut multa vreme menstruatia dereglata, ea in timp se va regla ori cu ajutorul unui medic ginecolog sau endocrinolog.
Nu ai de ce sa-ti fie teama!
Daca ai dureri, ia un algocalmin sau nurofen, desi ca esti copil, intreab-o pe mama ta cat trebuie sa iei, este in functia de greutatea corporala.