| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor la ce varsta va venit menstruatia si cum a fost prima oara?straight facestraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Mie cand am terminat clasa 6 a

| Nymphetamine a răspuns:

10 ani jumate thinking si nu-mi amintesc cum a fost. straight face

| BOOBZen a răspuns:

11 ani, insa nu este reglat in intregime, eu ma cam asteptam sa-mi vina, fiind mai dezvoltata si mi-am dat seama ca vine

| Oxanna a răspuns:

Buna! mie mi-a venit la o luna jumate dupa ce am facut 11 ani. Prima oara a fost destul de ok, dar apoi au inceput problemele: dureri, crampe, stari de greata etc, dar care nu apar de fiecare data. Simptomele astea totusi, difera de la o persoana la alta, tu de exemplu poti sa nu ai nimic in timp ce altcineva poate sa aiba dureri de fiecare data.

| KikiRiki98 a răspuns:

Mie mi-a venit la 11 anistraight face si nici macar nu stiam ca mi-a venitlaughing Nu am simtit absolut nimicstraight face Dar am avut prietene pe care le-a durut burta foarte tare, dar depinde, nu toate organismele sunt la fel happy
Multa bafta:*

| Coriine a răspuns:

13ani jumate.

| MirunaC a răspuns:

Pai la 12 ani.prima data la mine a fost destul de ciudat.prima zi a fost doar o mica pata iar apoi mi-am pus absorbante always si ma simteam ca un bebe mic cu pampers asa ca le-am schimbat.pai prima luna pe mine m-a tinut 12 zile si nu simteam nicio durere doar ca cantitatea de sange era mare.te obisnuiesti stai linistita e ceva normal, in functie de cum esti tu s-ar putea ca urmatoarele luni sa te doara burta.

| Gumitzza5 a răspuns:

Mie mi-a venit la 11-12 ani:-s.Am fost speriata dar stiam ce-i aialaughing. Faza nasoala e ca a 2 zi trebuia sa merg cu familia la mare si am facut scandal, ei m-au inteles dar tot am mers:Xlaughing

| Helioot a răspuns:

1 august 2010, la 12 ani... noaptea, atunci nu m-am simtit rau, dar in urmatoarele luni m-a durut rau stomacul mai ales noaptea...s itrebuia sa iau pastile ca sa imi revin, e incomod si neplacut

| DeNyyy a răspuns:

Pai...la 12 ani mi-a venit.m-a durut putin spatele.si burta.in rest.nu mi-a fost rau.n-am avut nimicwinking

| xBebelushax a răspuns:

Mie mi-a venit la 10 ani. In primele 5 luni cam asa nu am avut nici un fel de durere...dar dupa aceea a inceput sa ma doara burta si spatele foarte rau.

| passenger a răspuns:

In data de 26 August 2009, in ziua concertului Madonnei laughing Eram speriata straight face

| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns:

La 14 ani si 2 luni big grin. M`a luat cu adevarat prin surprindere, cu toate ca am avut o durere insuportabila de burta straight face. Insa nu`ti fa griji oh go on la tine poate sa nu te doara nimic happy

| toxik a răspuns:

Buna!
Menstruatia obisnuite incepe, de obicei, cand ai 12 sau 13 ani, dar se poate si la 8 sau 17 ani.
Simptomele inainte de menstruatie gsuntŞdureri de spate,dureri in yona coapselor,balonare,greata,ameteli diaree,constipatie,dureri de cap, sensibilitatea sanilor, iritabilitate si alte schimbari de dispozitie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că știu de ce pui întrebarea asta big grin. Îți zic eu că nu ai de ce să fii speriată.

Hmm, păi aveam vreo 12 ani. În ciuda faptului că am tot auzit povești "vai, e groaznic, simti ca iti curge burta, te doare burta de nici nu te poti misca, bla bla". Eu nici nu știam că îmi venise. Eram puțin amețită, lipsită de viață, fără vlagă și aveam un mic disconfort mai jos. Aaa și mă durea puțin capul. Dar nici nu îmi trecuse prin minte, mă gândeam că e de la oboseală. Eram la școală, cam pe la jumătatea zilei a început (deci nu m-am pătat).

Apoi, acasă, am observat surpriza, dar deja nu mă mai duruse de mult. Și-am spus totul mamei.
...and I'm alive.

| elena999 a răspuns:

Pai la 12 ani si a durat mai mult, la mine o saptamana.Depinde de organism ca am o verisoara de 14 ani si nu i-a venit inca.

| Luciii a răspuns:

Nu sunt fata dar sora mea e si ei i-a venit menstruatia la 9 ani. Si oare cum sa fie? Cu sange haha ))

| luvisluvbby a răspuns:

Mie mi-a venit la 11 ani si 11 luni prima data. mi-a tinut 10 zile straight face e naspa rau de tot

| Eusuntaici a răspuns:

La 11 ani jumate, nu a fost ceva socant...

| AnneRose a răspuns:

La 12 ani. Nu a fost ceva deosebit, m-a luat pe nepregatite. Nu e cine stie ce "prima oara".

| WrongPassword a răspuns:

La 12 ani :-s; Pai n-a fost cine stie ce big grin Vorbisem cu mama despre, iar intr-o zi m-am trezit si pur si simplu imi venise love struckhee hee

| Bianca_8270 a răspuns:

Clasa a V a.
Nasol, mă speriasem laughing.

| There a răspuns:

La 9 anibatting eyelashes.
A fost ceva nou pentru mine.Am inceput sa plang.Credeam ca mor.laughing si acum imi amintesc si imi vine sa rad.
Pai prima oara a fost ceva maro, nu rosu.happy
Daca ti'a venit asa, nu te speria.

| HiNaTA_1788 a răspuns:

Nu mi-a venit inca. Dar este normal sa-ti vina Intre 10-17 ani.La inceput nu simti nimic. Dupa ce vezi pata rosie pe lenjerie incep durerile de burta/spate/sani (dupa caz)
Vei avea : Simptome fizice:

-umflarea si sensibilitatea sanilor
-retentia de lichide, balonarea, cresterea in greutate
-schimbari ale tranzitului intestinal
-acneea (cosurile)
-scurgeri ale sanilor la apasarea sanilor sau a mameloanelor (orice scurgere neprovocata de aceste manevre ar trebui sa fie evaluata de un medic)
-pofta de mancare exagerata (mai ales pentru dulciuri sau mancaruri sarate)
-schimbari ale ritmului nictemeral (al somnului)
-oboseala, lipsa de energie
-scaderea libidoului
-durerea mai ales de cap, ale sanilor, ale muschilor si articulatiilor, de spate (mai ales in regiunea inferioara imediat inaintea primei zile de ciclu menstrual).

Simptome comportamentale:

-agresivitatea
-atitudine retrasa fata de familie si prieteni.

Simptome emotionale:

-depresie, tristete, deznadejde
-furie, iritabilitate
-anxietate
-schimbari de dispozitie
-incapacitate de concentrare, scaderea atentiei.
Prin definitie, sindromul premenstrual apare in perioada luteala (intre ovulatie si debutul sangerarilor menstruale). Acestea pot apare pe intreaga perioada descrisa mai sus sau doar pentru o scurta perioada de timp in perioada de ovulatie sau in zilele imediate dinaintea menstrei. Femeia observa ca severitatea si modul de aparitie a simptomelor variaza de la o luna la alta si ca acestea apar sau dispar fara o cauza clara.

Simptome severe
In cazul in care pacienta are modificari severe ale dispozitiei, depresie grava, iritabilitate si anxietate de intensitate mare (cu sau fara simptome psihice), se poate spune ca are sindrom disforic premenstrual. La acest sindrom simptomele se amelioreaza in primele 3 zile de menstruatie. Acest sindrom afecteaza aproximativ 8% din femei, iar acestea pot raporta urmatoarele :
-depresie, anxietate, tulburare bipolara (tulburare mentala caracterizata de alternanata depresiei cu mania), schizofrenia si tulburari ale obiceiurilor alimentare
-endometrioza (boala caracterizata prin cresterea, dezvoltarea si functionarea de tesut endometrial in alta locatie decat cea normala, adica in afara uterului)
-cefalee sub forma de migrene
-convulsii
-sindromul intestinului iritabil (tulburare caracterizata de alternanta
unor episoade de diaree, insotite de crampe, cu perioade de constipatie)
-astm
-sindromul de oboseala cronica
-alergii
-anemie
-boala tiroidiana.
Alte afectiuni pot determina aparitia simptomelor ce se intalnesc si in sindromul premenstrual, iar acest lucru este extrem de important in ceea ce priveste terapia. Cea mai buna metoda ca pacienta sa depisteze daca simptomele sunt cauzate de sindromul premenstrual este de a afla cand este ovulatia si de a tine minte acest moment, iar apoi sa realizeze ca un fel de "jurnal" in care sa noteze simptomele si zilele in care apar menstrele.
Cea mai curata metoda de a afla cand se produce ovulatia este cea realizata prin monitorizarea mucusului cervical (colul uterin), a temperaturii corporale bazale si a nivelurilor de hormon luteinizat (LH). Se credea ca ovulatia are loc cu 14 zile inaintea aparitiei menstruatiei, adica in ziua a 15 a unui ciclu de 28 de zile, dar cercetarile recente au sugerat ca momentul variaza foarte mult de la o femeie la alta si de la o luna la alta.
Sper sa ai rabdare sa citesti :*. Funda?

| Maraa_8976 a răspuns:

Mie la 12 ani, pwai m'a tinut o saptamana...a fost cam ciudat dar nu m-am speriat si nici tu nu ai dcwinking...dar sunt unele fete carora le vine si la 14-15 aniwinking

| Ada_Maria_1992 a răspuns:

La 11 ani si jumatate, nu am simtit decat niste vagi dureri abdominale, nimic special tongue

| Iana1406 a răspuns:

Mi-a venit in 19.12.2015...adica la 13 ani si 5luni, a fost okay...am dormit la varu miu si cand m-am trezit s-am mers la baie era o pata maro...ma gandeam ca ce mi s-o intamplat laughing.

Seara cand am mers acasa am intrebat-o pe mama...a zis ca o venit musafirul neinvitat si mi-o explicat chestii.

Nu m-o durut deloc atunci