| BlackEye a întrebat:

fetelor! Sunt ingrijorata fiindca acum cateva ore mi-a venit prima menstruatie. Ce sfaturi imi dati? Voua la ce varsta v-a venit menstruatia?
Si inca ceva.Am inteles ca dupa ce iti vine prima oara, a doua oara sau a treia etc, iti vine la data diferita.`

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Auzi, dar tu nu ai mamă? Ea trebuie să fie prima care te educă din acest punct de vedere.
Menstra vine de regulă la 28 zile calendaristice și se numără din prima zi de sângerare. Poate veni mai devreme, la 26 de zile sau chiar mai târziu, la 31 de zile!
http://www.calmens.ro/menstruatia.php
Pa, pa.

| KiddFaraSentimente a răspuns:

Mie mi-a venit la 11 ani fara 3 saptamani, si din pacate nici nu stiam prea multe despre menstruatie la vremea aia si m-am cam speriat.
Da, in primele 6 luni - 1 an poate sa nu-ti vina si 2 luni, nu trebuie sa te ingrijorezi, dupa aia ti se reguleaza. happy

| anutza a răspuns:

In primul rand linisteste-te daca te doare ia un calmant.
Exista fete care au ciclu regulat (data fixa) si care au ciclu neregulat.

| ioana1704 a răspuns:

Sa ai tot timpul la tine un antialgic, ( analgezic ), de pilda nurofen. se calculeaza 28 zile de cand a venit +/-. important e sa nu fie mai repede de 21 de zile si nu mai tarziu de 6 saptamani

| BadCliché a răspuns:

Pai mie mi-a venit de la 10 anilaughing
E cam naspa sa iti vina devreme dar asta e.Inainte sa iti vina o sa te tot doara burta dar ia pastile gen Nurofen. Un mic pont: daca o data iti vine pe 20, asigurate ca iti pui un tampon sau un servetel cand se aproprie data aia pentru ca atunci o sa iti apara data viitoare. :* [P.S-> menstruatia se poate regla si in ani. daca vrei mai multe sfaturi intreeabo pe mama ta, sora, invatatoare sau chiar o prietena care e mai mare]

| roooxy_5474 a răspuns:

Stai linistita ca totu e okbatting eyelasheswinkingse intampla tuturor fetelor.am deja de 2 ani si nu e regulat, dar ai sa vezi ca ai sa poti banui cand iti va veni...winkingbig grin:*

| Crystina_6663 a răspuns:

Da la 12 ani mi-a venit si da nu vine regulathappy odaata pe luna la 28 de zile laughing sa nu faci baie cu apa fierbinte sa nu fugi sau sa nu fai eforthappy funda?puppy dog eyes

| sebykes a răspuns:

Prima menstruatie este denumita medical menarha. De obicei, debutul menstruatiei este in jurul varstei de 12 ani, desi poate debuta si la varsta de 9 ani. Menarha este semnul dezvoltarii si a devenirii femeie. Odata cu menarha, se petrec si alte modificari in organismul uman. Se dezvolta sanii, parul pubian si axilar, iar soldurile se latesc.

Menstruatia reprezinta o parte a ciclului menstrual, care este perioada dintre prima zi de sangerare menstruala si prima zi a urmatoarei sangerari menstruale. Un ciclu menstrual normal dureaza de la 21 de zile pana la 35 de zile, cel mai frecvent fiind intre 25-30 de zile.
In primii 1-2 ani, ciclul menstrual poate fi neregulat si uneori poate lipsi menstruatia. In cazul fetelor cu greutate sub normal datorita dietelor si exercitiilor fizice, stresului sau cu greutate peste normal, sangerarile menstruale sunt greu de prezis.

| lipitoOarea a răspuns:

Nu prea stiu, mie nu mi-a venit inca. Iti vine la data diferita pana se regleaza, dupa aia in fiecare luna la aceiasi data.

| MC01 a răspuns:

Sincer, mie mi-a venit la 10 ani jumate. Iti dai seama, eram putin speriata.dar mama imi spusese dinainte. Da, iti vine la data diferita.nu e regulat! Kiss.

| BiiaIubesteMickey a răspuns:

Buna!

Sunt atat de multe de spus despre prima menstruatie...

Probabil ca acum porti absorbante. In timpul menstruatiei absorbantele trebuie schimbate cat de des este nevoie, pentru a preveni patarea cu sange menstrual. Vei invata pe parcurs care este perioada optima in timpul careia te vei simti confortabil si momentele cand trebuie sa va schimbati tamponul.

Daca utilizezi tampoane interne, fi sigura ca le schimbati la cel putin 4 ore, dar nu mai mult de 8 ore, pentru a preveni aparitia unei boli rare, dar fatale, numita sindromul socului toxic (SST).

In plus, intotdeauna trebuie sa folosesti tamponul cu cel mai mic grad de absorbtie, adecvat fluxului menstrual zilnic. Utilizand tampoane superabsorbante in perioada in care fluxul este redus te supui riscului aparitiei SST. Riscul este mult mai mare la femeile pana in 30 de ani, in special la adolescente.

Este important sa nu te lasi indusa in eroare si sa crezi ca doar anumite tampoane duc la SST. Nu este deloc adevarat. Nu conteaza daca tampoanele sunt facute din cel mai pur bumbac sau din raion, toate tampoanele prezinta riscul potential de SST, daca nu sunt utilizate in mod adecvat.

Bun. Acum mai este un lucru important. Deoarece toate fetele sunt diferite, menstruatia variaza de la o fata la alta. O fata poate avea o menstruatie de 3 zile, iar alta fata una de 7 zile. Poate dura cativa ani pentru ca aceasta perioada sa devina regulata. Intr-o luna menstruatia poate dura 4 zile, iar luna viitoare poate tine 6 zile. Unele femei au menstruatii diferite cativa ani buni si exista posibilitatea sa nu se regleze niciodata. Doctorii pot prescrie pastile anticonceptionale pentru a ajuta doamnele si domnisoarele sa aiba un ciclu menstrual regulat. Discuta cu medicul pentru a descoperi cum iti poti regla ciclul, daca acesta este neregulat.

Este adevarat. Iti poate veni intr-o luna pe o data, iar in cealalta luna pe alta data. De exemplu, daca il ai pe 3 iunie, luna viitoare il poti avea chiar si pe 12 iunie. Dar nimeni nu poate stii exact, mai ales daca ai ciclu neregulat. Exista mai multe motive pentru care, intr-o luna, menstruatia sa nu apara:

Varsta – daca de-abia ai inceput sa ai menstruatie, poate sa nu vina in fiecare luna.
Exercitiile – exercitiile fizice excesive sau sportul de performanta pot cauza lipsa menstruatiei.
Stresul – stresul si emotiile foarte puternice din viata zilnica pot duce la disparitia menstruatiei o luna si chiar doua.

Un alt lucru pe care ar trebui sa il stii : Menstruatia nu trebuie sa iti afecteze activitatile zilnice. Poti face exercitii, inota, merge cu bicicleta si te poti distra. Unele doamne si domnisoare considera ca exercitiile fizice practicate in timpul menstruatiei pot reduce sau preveni durerile de stomac sau disconfortul.

Menstruatia va dura pana la menopauza.

Nu uita sa iti consulti si mama. Ea poate da cele mai bune sfaturi happy

Bafta!