| mentholl a întrebat:

Fluorura este o otrava? unde se gaseste si care este solutia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Prishille a răspuns:

Depinde la care florura te referi.

Florura de sodiu este un compus ionic a cărui formula este NaF. Este o substanță otrăvitoare folosită ca otravă de șoareci sau în apă și în toate pastele de dinți.

Fluorura de staniu face parte din noua generatie de ingrediente utilizate in pastele de dinti specializate. A fost introdusa initial in unele paste de dinti la mijlocul anilor '50, iar astazi este cea mai performanta fluorura utilizata in cabinetele dentare, datorita multiplelor avantaje pentru pastrarea sanatatii orale.

Florura din apa: in doze suficient de mari, fluorura este fatala; desi in apa de baut nu s-au inregistrat niciodata niveluri letale. Mai mult legat de florura din apa poti citi aici: http://www.armonianaturii.ro/......46-articol

| Prishille a răspuns:

Draga mentholl daca stiai raspunsul la intrebare, de ce ai mai pus-o? sa te arati cat de destept esti? sau ca sa ne ajuti pe noi sa ne dam seama de pericolul ce se afla in florura?

| ElectricChapel a răspuns:

Ce fluorura? de Iod, de Calcar? In primul rand lucrul asta nu-l gasesti niciunde in piata. Poate ocazii pe net, dar nu se foloseste in Romania. Fluorura de amoniu o poti procura de Ucraina. Cea de Iod o gasesti la spitalurile din Romania, dar este interzisa spre vanzare. Fluorura de calcar nu este distribuita in Europa. Dar ce vrei sa faci cu ea?

| mentholl explică:

Despre fluorura de staniu era vorba si remarc ca s-a incercat a se posta numai partea ``buna`` gasita probabil pe net, dupa foarte multe cautari! Stim ca fluorura este o otrava si in ciuda acestui fapt o adaugam in apa, in pasta de dinti si chiar o numim supliment, chiar daca nu are nici o valoare nutritionala. Valoarea sa medicala - prevenirea cariilor dentare - este explicatia oficiala pentru adaugarea acestui toxic element chimic. Dar aceasta valoare este cu mult depasita de efectele secundare de natura toxica!