| Shi_Atat_Roby_1997 a întrebat:

Foare rare extrasistole supraventriculare nesistematizate. Fara tahicardie supraventriculara pe
Ritm sinusal pe toata durata inregistrarii cu frecventa cuprinsa intre 50 si 140/min
Calitate tehnica- buna
Durata inregistrari-22 ore
Rezultat Holter ECG dupa interpretare
Doamna doctor cardiolog mi-a spus la interpretare ca rezultatul e bun si ca nu este nimic anormal.
Am facut analizele endocrine ca ma gandeam ca poate este cauza de natura endocrina dar tsh, ft3 si ft4 si au iesit in limitele normale, in schimb la iono grama mi-a iesit potasiul extrem de putin mărit si cortizolul tot extrem de putin marit iar magneziul si calciul total mi au iesit foarte putin scazute fata de limitele normale. Cand spun foarte putin scazute ma refer la 0, 10 ceva in genul acesta.
Acum pe 11 am programare la un alt domn doctor aritmolog sa vad ce si cum.
As dori sa știu daca este des intalnit acest pattern pe ekg si daca credeți ca este asa ceva, si daca nu este de la ce ar putea sa fie... Si ce sa fac in privinta asta...
Va rog frumos sa-mi răspundeți, nu stiu ce sa fac in aceasta situație...
Va mulțumesc, o zi minunata va doresc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Din moment ce ai fost la un specialist și urmează să mai mergi la încă unul, ce sens are să mai ceri și părerea unor necunoscuți de pe net? Sau crezi că TPU este plin de cardiologi care se plictisesc?

| wedidedi a răspuns:

Extrasistolele supraventriculare pot sa apara si pe un cord normal, fara sa insemne neaparat ceva patologic (mai ales ca sunt foarte rare si nesistematizate -- daca erau sistematizate, era risc mai mare sa degenereze intr-o aritmie mai grava). Ritmul sinusal este ritmul normal, al omului sanatos, iar variatia de frecventa e normal sa apara in timpul zilei, in functie de activitatea desfasurata la un moment dat. Insa, ca sa stati linistit, mergeti si la cea de-a doua programare, o a doua opinie nu strica niciodata.