| Peligrad_Ecaterina_1956 a întrebat:

Fratele meu este diagnosticat cu ciroza decompensata si hepatita C din 2009 si are vechime in campul muncii de 11 ani, doresc sa stiu daca se poate pensiona pe caz de boala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Decizia d pensionare, gradul pensiei, o hotărăște o comisie medicală specială, dacă boala sau bolile pe care le are un om au necesitat un concediu medical mai mare de 90 de zile, în care sunt incluse și internările în spital, asta nu depinde de cât timp a fost în câmpul muncii, ci de gravitatea bolii și de modul în care aceasta îi afectează capacitatea de muncă. De această perioadă depinde pensia de boală pe care o poate obține.