| Helpmeeveryday a întrebat:

Fumat!
Care e diferenta dintre a pufai si a trage in tine?

Care e mai grava?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Nu este ok sa fumezi, creste riscul de cancer si de alte afectiuni, dupa cum bine stii. Dar, mai grav decat fumatul, este obezitatea si sedentarismul. Ca sa le luam pe toate, in ordinea gravitatii, ar fi asa: sedentarismul, drogurile, obezitatea, fumatul, alcoolul, stresul. Daca ai doar un factor de risc, atunci probabilitatea de a murii inainte de vreme creste cu putin, daca sunt doi atunci riscul creste exponential. Deci, o persoana care fumeaza, dar merge in fiecare an la munte (nu cu masina si gratarelul, ci cu rucsacul in spate), face in fiecare zi 5 km pe jos, are greutatea normala s. a. m. d. are sansa mare sa o duca asa pana la 80 ani, o persoana care este adeptul chefurilor, bea frecvent, nu are o activitate fizica sustinuta, are toate sansele sa se duca mult mai repede.
Nu promovez fumatul, dimpotriva, dar sustin ca, daca ai un viciu de genul, fa bine sa fie singurul. Si nu exagera in nici un caz.

| Ciocarlan_Diana_1985 a răspuns (pentru Zenithf):

Ai idee daca pufaitul conduce la cancer de gât?

11 răspunsuri:
| anamaria91 a răspuns:

Nu m-am interesat concret, dar din ce am auzit, e mai grav sa pufai. Motivul, creste riscul de cancer la gat si alte afectiuni care pot afecta si corzile vocale. Sa tragi in tine e periculos pentru plamani din acelasi motiv, creste riscul de cancer.
Dar sa o luam altfel. Trabucul nu il poti trage in tine ca efectiv simti ca ia foc gatul. E foarte neplacuta senzatia + tuse mai rau ca la incepatori. De aceea, trabucul se pufaie. Diferenta este urmatoarea: trabucul nu are rahaturi chimice (sau cel putin alea de calitate nu au) care sa provoace cancer. Este doar tutun, in mod normal netratat. La tigara, tot ce e rau este hartia. E tratata cu gudron care este cancerigen + alte substante sa nu ia foc.
Pipa este o alternativa ce le imbina pe ambele. Tragi in piept si nu este nociv si daca bine stiu, e mai ieftin, dar nu sunt sigura.
In orice caz, fumatul nu e bun, dar la plictiseala si datorita anturajului e necesar.
Si daca tot sunt la subiect, nu muriti din cauza fumatului ci doar creste riscul de a da coltul mai repede (ceea ce poate insemna si 5 minutelaughing).

| Laura a răspuns:

Să pufăi e mai grav, deoarece riscurile de a face cancer la gât pufăind sunt mai mari ca cele de a face cancer la plămâni trăgând. Oricum, nici una nu e bine.

| Dreamin a răspuns:

Nici una nu este buna.cika daca fumezi este o sinucidere:Olaughing)Recunosc ca este periclos... Fazai ca daca tragi in tine ti se fac ***anii negri si ai sa ai probleme cu respiratia si chetii de genu---Celanata este ca daca pufai poti face cacer la liba pentru ca tii fumul in gura si nu trebuie.plusca are un gust foarte naspa cand faci asa big grinsper ca ti-am fost de ajutor:*

| Krissa_2143 a răspuns:

Pai daca tragi in tine fumu iti intra in plamani si nu e binebatting eyelashes
si a pufai degeaba pufai daca nu tragi in tine, tot o ti se strica dintii, respiratie urat mirositoare si in timp obosesti mai repede
. sunt fumatoare rolling on the floor)

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

La pufait faci cancer in gat si la tras in piept la plamani tongue
simplu laughing
gandeste`te tu care e mai grav

| Tzutzea a răspuns:

Cred ca glumesti laughing. Nici una nu e sanatoasa.

| pUpSiQQQQ a răspuns:

Desigur sa tragi in tine...

| danubia a răspuns:

Nu e nici o diferenta in ce privesc riscurile de a face cancer asa, pe la 40, cand ai familie, copii, casa si masina si ai vrea sa te bucuri de viata.

| Bbya a răspuns:

Pai mai grava e a pufai straight face. Faci cancer la gat si e mai grav. happy Daca fumezi si tragi in tine happy dar nu c disperatu e ok. Doar iti reduci ani de viata happy. Fumez si stiu cum e happy

| StmStefan a răspuns:

A trage în tine