| RoninKuzuri a întrebat:

Fumatul pasiv poate cauza infectii dentare? Cat de repede poate face asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Cel pasiv nu cred că poate cauza infecții dentare, însă e indicat să nu inspiri fumul de țigară; evită pe cât poți.
În privința fumatului activ, dinții tăi pot avea mult de suferit. Am un exemplu concret în familie care fumează de 20 de ani și acum are parodontoză... în câțiva ani își poate pierde dinții.

| FaraNume1245 a răspuns:

Daca fumatul pasiv ar putea face asta, nu crezi ca toti fumatorii activi ar avea deja probleme cu dintii?

| Albinuța767 a răspuns:

Fumatul afectează în principiu aproape tot corpul. Chiar și dantura. Pe lângă bolile de ficat plămân și în fectia dentara apare intr-un timp. Un membru din familia mea a fumat și încă fumează a avut paradontoza și șia pierdut aproape toți dinții chiar și placa ia căzut. Acum trebuie sa se ducă la medic și să își pună alta placa deoarece mai are cativa dinți.

| Bogdiy14 a răspuns:

Sunt oameni care fumeaza un pachet pe zi si au dinti perfecti...

| Kitana123 a răspuns:

Da poate, nu mai spun ca iti ingalbeneste dintii si o sa ai o respiratie oribila.