| darts01 a întrebat:

Funda.Am vazut pe net ca exista saw palmetto(palmier pitic) care este un supliment de care am eu nevoie dar il gasesc de exemplu la 500 mg pe capsula cu 60 de capsule la 25 lei sau cu 160 mg 30 capsule la 90 lei si nu inteleg de ce e mai bun,mai scump acesta care are cantitatea mai mica? isi face efectul altfel,si daca da, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cred ca e o eroare pe site, e prea mare diferenta intre 25 si 90. Insa daca faci un calcul, ar putea fi cele de 30 de capsule la 9 lei daca cele cu 60 sunt 25 tinind cont si de faptul ca substanta activa e de trei ori mai mica ca si cantitate, deci a fost adaugat un zero din greseala la 9 si a iesit 90.

| darts01 explică (pentru cristi202):

Exemplul pe care l-am dat l-am exagerat un pic pentru ca nu il mai stiam exact, dar o eroare nu este pentru ca asa este la mai multe produse

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de firma care le face, de aici si diferenta de pret!
Stiai ca Panadolul care este atat de scump are aceeasi compozitie chimica cu paracetamolul?
Ei bine, Panadolul costa enrom fata de bietul panadol, cand de fapt sunt unul si acelasi produs si gramaj, doar ca sunt facute de companii farmaceutice diferite.
Companiile astea, mizeaza pe faptul ca omul este cam prost si nu se uita la compozitia chimica din pastila, acceptand sa plateasca un pret mai mare, pentru reclama, nu pentru produsul cumparat.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar si simplul Paracetamol are preturi diferite, functie de farmacia de unde e luat. La Baile Olanesti acum doua saptamini am considerat ca sunt jecmanit atunci cand am dat pe doua cutii de paracetamol 8 lei happy, in conditiile in care la farmacia Tei din Bucuresti dau 2 lei pe doua cutii, maxim 3.