| Λl๓a a întrebat:

Funda! Cum vindec rubeola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

O astepti sa treaca de la sine. Got it? E o boala transmisa prin intermediul unui virus, asadar astepti ca eruptiile sa dispara si organismul sa lupte cu virusul si sa se imunizeze. Nu e mare branza. Stai o saptamana-doua in casa. Asta e.
Oricum, odata ce ai scapat de ea, n-o mai faci si a 2-a oara, iar faptul ca ai facut acum te scuteste de posibile neplaceri la maturitate, cand apar complicatii in caz de "contaminare". Spre exemplu, daca faci rubeola in timpul sarcinii, poti avea un avort spontan sau fatul poate suferi malformatii grave.
Nimic nu e asa rau cum pare, asa ca mai rabda putin.
Insanatosire grabnica!

| ByaNca26 a răspuns:

In primul rand nu iesi afara. in al 2lea rand da-te cu crema de 2 ori pe zi.in 1 saptamana cam asa iti trece. asta e boala copilariei deci nu te speria. a era sa uit sa nu te scarpini la bubite ca iti raman semne. ca niste gaurici mici. succes:d

| TaviComplicat a răspuns:

Cu tratamente. Funda?

| linsey a răspuns:

Nicicum stai in pat si astepti sa iti traca laughing funda?laughing):*

| Innuka a răspuns:

Trece de la sine...

| toly a răspuns:

Buna! asta e parerea unui medic:Tratamentul la domiciliu al rubeolei se bazeaza pe administrarea de multe lichide si cat mai mult repaus. Se poate administra acetaminofen, cum este paracetamolul pentru febra si starea generala de rau. Nu se administreaza aspirina la persoanele cu varsta mai mica de 20 de ani datorita asocierii aspirinei cu sindromul Reye.
Exista riscul contactarii rubeolei daca nu a existat o imunizare anterioara sau daca nu s-a produs boala in antecedente. Din acest motiv persoanele bolnave de rubeola trebuie sa evite contactul cu persoanele susceptibile la boala.
Copiii, adolescentii si adultii cu rubeola nu trebuie sa se prezinte la gradinita, scoala, loc de munca sau sa se afle in contact cu alte persoane, in special femei gravide, timp de 7 zile dupa aparitia rash-ului cutanat. Funda?

| Ciciii a răspuns:

Buna! pai rubeola se vindeca de la sine.Trebuie sa stai o saptamana si jumatate in casa [sa nu iei contact cu aerul]si sa bei foarte multe lichide]. Atat poti face:d