| Emisary1 a întrebat:

Hail!

am si eu o intrebare. exista vreo sansa sa pot iesi din casa cu rubeola? si care sunt efectele secundare daca as iesi?

plus ca de vineri au aparut sa apara sintome de rubeola dar doar duminica a aparut si boala.deci au trecut 5 zile

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Rubeola se mai numeste si pojarul german,este o boala contagioasa,se transmite pe cale aeriana si are ca efect,transmiterea virusului de la om bonav,la om sanatos,de aceea, persoana purtatoare de rubeola,o mica perioada,trebuie izolata.
Sfatul meu, este, sa nu iesi afara din casa!
Succes si insanatosire grabnica!

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Daca vei iesi din casa, ii vei imbolnavi si pe altii de rubeola. Trebuie sa stai izolat pana la disparitia eruptiei. Perioada de contagiozitate pentru rubeola este de 10-14 zile (inca dinaintea aparitiei eruptiei pana la estomparea ei). http://www.i-medic.ro/boli/rubeola-sau-pojarul-german

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu trebuie sa ieşi din casă.In primul rand pentru că ai temperatură! În al doilea rand pentru că eşti contagioasă şi o să molipseşti si pe alţii. Timp de 7 zile trebuie sa stai izolată de ceilalţi,nu să bantui şi să transmiţi boala în dreapta şi în stanga! Mai ales ca cei din generaţia ta sunt toţi nevaccinaţi!
Dacă o femeie însărcinată este contaminată(de la tine, de ex.), ea poate pierde sarcina sau poate să facă un copil cu handicap! Chiar acum am vazut la tv ca este o epidemie de rubeolă la noi în ţară printre tinerii de 15-19 ani,care nu au fost vaccinaţi.
Stai linistită la tine acasă,la căldură, să se vindece boala, să nu dai şi la alţii şi să nu ramai cu semne de la bube!

| wintage a răspuns:

Daca mai ai inca semne de rubeola, atunci cand vei iesi afara acestea vor intra in organism iar tu vei crede ca ai scapat de rubeola. Dar aceasta revine dupa catva timp. Mai rezista 2 zile si esti ca nou. Lasa rubeola sa iasa din organism, nu sa intre inapoi.