| Fetita a întrebat:

Heeeeelp! Fac migrene si sunt groaznice! Dureri de cap pe partea stanga, voma, stare de ameteala si toate astea dureaza 24 de ore. Sunt zile in care nu ma pot ridica din pat din cauza migrenelor. Am incercat cu tot soiul de medicamente, de la aspirina, algocalmin, colebil pana la nurofen ibuprofen algocalmin, cumacta, ceai de sunatoare, ceai hepatic... Am mers si la medici, am tinut regimuri, am luat tratamente... Dar nimic. Din 2 in 2 saptamani migrena.Va rog ziceti-mi ce sa iau in timpul migrenei ca sa treaca.Am incercat si cu metoclopramid injectabil. Habar n-am ce sa mai fac. La inceput mergea si sumacta dar ultima data cand am luat mi-a amanat-o doar pe a doua zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu iau Quarelin. Nu este extrem de eficient, adica imi amelioreaza durerea cat sa ma pot misca si sa nu vomit decat de 1-2 ori in cursul unei migrene. Pe adunate, imi permite sa strang din dinti la serviciu si sa mentin activitatea la minim acasa. Insa nu ma ajuta deloc cu fobia de lumina si zgomote.

| Drums a răspuns:

Cred ca este detul de grav.:(
intereseaza-te de un doctor bun.
la budimex de preferinta.
du-te nu sta.
nu este bine.
la budimex(marie curie parca -spital) are doctori foarte buni si ce iti vor spune ei va fi cel mai bine pentru tine.
daca ai luat atatea medicamente noi ce sa ma spunem?
decat asta...

te pup dulce si imi doresc din tot sufletul sa te faci bine
sa ma tii la curent cu simptomele tale. daca poti bineinteles.
t pwwwp

| Fetita explică:

Faza aiurea la mine e ca sunt la liceu in alta localitate si fac naveta... Pur si simplu simt ca mor pe autobuz, ajung la scoala moarta de jumate si ma mai cer si la baie in ore ca sa vomit. Deci e groaznic. Am mers pe la o gramada de medici, am stat si internata in spital.Acum ma gandesc sa merg la un neurolog.

| lili23 a răspuns:

Trebuie neaparat sa consulti un ORL-ist si un neurolog, unul fara celalalt nu fac marebranza si este foarte important sa specifici ce fel de ameteala ai. Daca se invarte totul cu tine, este posibil sa fie o problema la urechea interna ( e responsabila si de echilibrul nostru).
Succes

| igeorgiana a răspuns:

Sunt cateva medicamente precum relpax, maxalt, imitrex, imigram, sumacta. Cateva dintre ele nu sunt existente si in Romania si nici nu sunt incercate, insa si eu ca si tine sufar enorm de aceste migrene si caut tot timpul medicamentul minune. Am inteles ca relpax, maxalt, si imitrex sunt ultimele descoperite. Eu am luat numai imigran si sumacta. Daca auzi ceva despre celelalte, sa-mi spui si mie. Multa sanatate...

| Zuzabuburuza79 a răspuns:

Buna! Prietenul meu este in aceeasi situatie. Nu mai trece nici cu sumacta. Doar oxigenul il ajuta. Sanatate