| Happiness14 a întrebat:

Heei :*
Deeci...am aproape 16 ani și port aparat dentar MOBIL de aproximativ 2 luni.
Mare mea problema, sa zic asa, e ca am dubii in ce privește eficiența acestui aparat (având in vedere ca am aproape 16 ani).
Dentistul meu spune ca nu am nevoie de aparat dentar fix, dar eu nu stiu ce sa cred.
Nu am dintii foarte strambi, dar chiar aveam nevoie de aparat. Sunt complexata de zâmbetul meu si niciodata nu imi arat dantura in public (sau cel putin incerc asta).
Am aparat si in partea de sus, dar si jos. Merg o data la 7-10 zile la stomatolog pentru a le strânge.
Dentistul imi tot spune ca deja se vad schimbări, deși mie nu mi se pare. Ba chiar mi-a spus ca pana incep scoala (in septembrie) s-ar putea sa fie gata.
Menționez ca port aparatul tot timpul, chiar si cand mananc. Il dau jos doar pentru a-l curata.
Acum, întrebarea mea este...chiar o sa mi se îndrepte dintii? Si intr-o perioada atat de scurta? Pentru ca eu nu pot sa port mai mult aparatul. In timpul școlii nu am cum sa merg o data pe saptamana la stomatolog pentru ca am un program foarte încărcat si chiar nu as vrea sa port aparatul toata vara degeaba (ma si incomodează foarte tare).
Și inca ceva... daca mi-as mai strânge aparatul acasa ( adică sa fie strâns de 2-3 ori pe saptamana), ar ajuta cu ceva? Ar fi mai eficient? S-ar vedea rezultatele mai repede? happy

Mulțumesc anticipat! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Tinna666 a răspuns:

Nu trebuie sa il strangi prea tare, dintii au nevoie de timp sa se indrepte, nu sa fie ceva brusc...cu siguranta se vir indrepta, mai sunt 2 luni, aproape 3 pana incepe scoala. daca ii porti mereu se vor vedea si rezultatele. daca tu crezi ca suporti sa fie strans mai tare discuta cu dentistul tau, el o sa stie cat trebuie strans, dar ai grija ca e destul de dureros daca e strans tare happy kiss

| ryveenqq a răspuns:

Buna! AM avut cam aceeasi problema ca tine sa spun asa... ca sa iti raspuns la tot:
In primul rand, nu trebuie sa te simti complexata, nu ai de ce, nu esti nici prima si nici ultima. Este mai important sa iti faci un maxilar frumos si sanatos decat sa strici tot acum pentru niste persoane aleatorii care probabil nici nu ai tangente.
In al 2-lea rand, depinde de ce problema dentara ai, nu cred ca vei sta cu aparatul mai putin de un an, sincer. De strans aparatul este o idee idioata, daca te-ai ganditla asa ceva este clar ca esti o copila, aparatul este strans strategic in asa fel ca maxilarul si dintii sa se steanga si sa RAMANA ASA, iar varsta ta este ok, daca aveai 20 era o problema, inca te dezvolti acum. Retine cel mai bine din tot ce ti-am oferit cu drag: "sufera in copilarie acum decat sa regreti mai tarziu ca nu l-ai purtat din timiditatea pentru necunoscuti". Sper ca ti-am fost de folos. Eu nu mai port aparat de 5 ani si nu mi s-au modificat dintii.

| Alicemaria23 a răspuns:

Uite ce cred eu: aparatul dentar fix, se poarta in jur de doi ani. Cum este si cazul meu. Mergeam o data pe luna la stomatolog si il strângea foarte tare încât simțeau chiar si eu ca e foarte strâns. Mie nu mi s-au vazut din start rezultatele, decât pe la sfârșit. Si l-am purtat un an si patru luni. Aveam probleme minore, făceam canto si aveam nevoie de o dantura perfecta

| Reiutza_Reia_2000 a răspuns:

OK draga, daca tu te complexezi pentru ca nu ai dintii foarte starmbi sa stii ca nimeni nu se naste cu dintii foarte drepti. Aparatul dentar fix mi se pare mai eficient decat cel mobil ( adica e dovedit ca e mai eficient ) cand stai cu aparatul permanent un an, cu cel mobil 5 ani ( e un ex, nu neaparta in cazul tau ). Tu pe cel permanent il poti purta 1 luna, 3 saptamani iar pe cel mobil trebuie sa il porti 2 luni. Pwp :*

| cassandrra a răspuns:

Poti merge la doamna Boboc, daca vrei parerea unui alt medic; se spune ca este cea mai buna din tara-are cabinet in Bucuresti in centru in cladirea cu magazinul Eva...sau la un alt ortodont, ortodont neaparat nu stomatolog.Vei scapa de dubiile legate de eficienta, corectitudine si varsta.