| Licurikiii a întrebat:

Heeii! Dupa ce te operezi de pietre la fiere, ce regim trebuie sa urmezi, adica in ce consta un meniu? daca e cineva care a mai trecut prin asa ceva, sa-mi faca o lista cu ce ar trebui sa se manance in cazul asta. Funda! mersi :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sexxy a răspuns:

Operatia se cheama colecistectomie.
http://prodieta.ro/......-la-fiere/

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand ai deja pietre la fiere trebuie evitate urmatoarele alimente:

Supe si ciorbe grase (gaina de tara, porc, miel), drese cu samatana sau condimentate
Ciorba de burta
Tocanite prajite (recoamndam calirea cepei cu apa si adaugare ulterior de ulei)
Prajeli diferite(oua, carne, ceapa, cartofi)
Tocaturi prajite (chiftelute, mici, carnati)
Mezeluri grase
Afumaturi
Condimente
Fasole, varza, sarmale, muraturi
Maioneze
Salata de vinete, boeuf sau alte sapate cu maioneza
Ciocolata, cacao
Smantana, unt, lapte gras, branzeturi grase
Grasimi de orice fel (porc, rata, gasca, oaie, piele de pasare)
Bauturi alcoolice tari sau gazoase
Prajituri cu frisca sau oua

Iar dupa operatie, vei putea manca fara probleme urmatoarele alimente:

Supe si ciorbe de legume sau carne slaba
Tocanite fara ceapa sau cu ceapa fiarta
Piureuri de cartofi, legume
Legume fierte sau fripte
Carne fiarta (rasol) sau fripta
Carne slaba (pui, vita)
Lapte slab si branzeturi slabe
Fructe si legume crude (salate)
Prajituri cu fructe (tarte)