| goblinuldansatordincalcaie a întrebat:

Heeu TPU, am o intrebare. Mama colegei mele de banca are hepatita B, care stiu ca se ia prin contact sexual neprotejat, prin intrarea in contact cu sangelke infectat chiar si uscat, prin saliva si sange, chiar si prin folosirea aparatului de ras sau a periutei de dinti. Este posibil si ca colega mea sa aiba aceasta hepatita si ma gandeam daca nu este cam riscant pentru mine, am sanse sa iau si eu poate de la ea... Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse ca colega ta sa fie contaminata, totusi nu inteleg de ce ai fii tu contaminat, ca doar nu ai avut sex cu ea, nu?

| goblinuldansatordincalcaie explică (pentru Violleta2022):

Nu se ia doar prin contact sexual laughing), se poate lua si prin saliva sau orice contact cu o rana, chiar si cu sangele uscat... Iar eu mai merg acasa la ea, asta nu am scris mai sus, dar o mai vizitez si mai stam la masa si cu mama ei...

| Violleta2022 a răspuns (pentru goblinuldansatordincalcaie):

Si pana aucm nu ai sarutat-o?
Daca este asa, apai fa-ti un test de hepatita B sa vezi cum stai!

| AndreiWeisz a răspuns:

Fii serios, nu ai de unde. Sansele ca colega ta sa aiba sunt mici, ale tale si mai mici. Nu mai bea apa dupa ea daca te linisteste si gata.

| goblinuldansatordincalcaie explică (pentru AndreiWeisz):

Colega mea ar putea avea, poate lua de exemplu daca bea dupa mama ei, pentru ca am citit pe net ca se ia prin saliva, iar eu cum merg la ele acasa, daca sa zicem ca imi pune apa intr-un pahar de pe masa din care au baut, nu mi se pare prea bine... Ma mai cheama la ele, mama ei e super de treaba si sta cu noi mereu cand are timp, sau cand o mai ajutam prin bucatarie. Asta e chestia, eu petrec destul timp cu ele.

| Allex00 a răspuns:

Http://m.sfatulmedicului.ro/......rala-b_641
Aici vei gasi informatii despre Hepatita B.
In caz ca ai vaccinul antihepatic b, nu e cazul sa te ingrijorezi in exces.

| goblinuldansatordincalcaie explică (pentru Allex00):

Mersi pentru link, dar deja am citit in mare despre hepatita, iar de vaccin nu stiu daca il am, sau daca l-am avut candva cat timp e valabil...

| Allex00 a răspuns:

Apropo, cel mai evident simptom e icterul. In caz ca colega ta are sclera si pielea de culoare galbena, posibil sa fie contaminata cu hepatita b.