| anonim_4396 a întrebat:

Hei :3 Am 13 ani și o înălțime de 1, 65 m. Mama mea are aproximativ tot 1, 65 m, iar tatăl meu are 1, 85. Eu la ce înălțime o să ajung? :c

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Nu se stie sigur.
La cei 13 ani ai tai nu ar trebui sa te preocupe asta, caci, teoretic, mai poti creste in inaltime pana in jurul varstei de 18 ani.
Eventual, doar un medic endocrinolog ti ar putea spune daca vei mai creste in inaltime (dar la varsa ta, te asigur, nu e necesar, clar o sa mai cresti)

| Ineys a răspuns:

Posibil chiar sa ramai asa. Dar daca mai cresti, n-o sa depasesti 1.70-1.75.

| raMLesS a răspuns:

Dacă eşti fată şi ai 13 ani e o înălţime normală, eu sunt băiat am 15 ani şi am 1.73, la 18 ani o să spui că eşti prea mare laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La cât vor hormonii.

| lBroken69 a răspuns:

Până la 20 de ani,o să tot ai ocazia să creşti, ţi-aş recomanda să mergi la înot, şi la baschet, nu merge la sală de la vârsta asta.
Depinde de organismul fiecăruia.Şi eu am aceeaşi vârstă şi înălţime ca tine, şi sunt mai mare ca mama.

| Romb3r a răspuns:

Nu conteaza ce inaltime au parintii tai.Eu am 14 si sunt deja mai inalt decat amandoi.Mult mai inalt decat mama si cu vreo 2 cm mai mare decat tata. Funda? big grin