| MioaraManolache1999 a întrebat:

Hei happy Am 14 ani si cam multe probleme .....Prima problema este ca sunt prea slaba, am 37kg la inaltimea de 1..57.Nu cred ca e normal,sunt prea slabuta...Ce sa fac? Mananc ohoho mult,dar nu ma ingras.
A doua problema, bine ca nu e chiar o problema grava sau asa ceva e ca nu mi-a venit ciclul. Stiu ca toti o sa radeti si alea alea...asa au ras si colegele mele de mine din cauza asta. Adica am toate acele semne, stiti voi ..copiat dintr-un articol,, Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani. Daca ti se pare ca este ceva in neregula cu organismul tau, nu ezita sa te consulti cu medicul de familie pentru a fi sigura ca totul este ok,, Ok ..deci ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Pentru 1 : Esti cam cu 20 de kg mai slaba, dar nu e problema, sunt unele persoane care baga in ele cu carul si nu se ingrasa, asa e facut organismul lor.
Nu e o problema grava, desi, ai putea sa mai incerci sa mai pui 1 kg, 2.
2)Pala la 16 ani mai ai timp! Bucura-te cat timp nu ai menstruatie, iti spun eu, nu e deloc placut, Daca nu iti vine pana la 17 ani, atunci e o problma, acum, nu ai de ce sa iti faci griji, o sa apara. happy Bafta!

2 răspunsuri:
| aviii a răspuns:

Lasa menstruatia ca e aiurea rau. Ai timp sa te ingrasiwinking asa e organismul tau, mai bine sa mananci mult si sa nu te ingrasi

| RebeleGirl a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji in legatura cu menstruatia....va venii intr-o zi.nu te grabi sa iti vina..sau ma rog..nu trebuie sa fi suparata din cauza asta.cat despre greutatea ta..nu stiu. poate asa iti e organismul. poate parintii sunt la fel si semeni cu ei.sau o ruda.