| anonim_4396 a întrebat:

Hei, am cam baut aseara, acum sunt putin ametit si o usoara stare de voma. Simt cum tot ce am mancat e acolo in stimac, il simt "greu". As putea sa scap de senzatia asta fara sa vomit? Sau cum sa fac sa vomit, sa vomit odata si da scap...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu vomatul ajuta si scapi mai repede, ti se elimina mult din ce te deranjeaza in stomac.
E reactia naturala cand iti "bruiezi" stomacul cu ceva mancare stricata sau bautura in exces.

| JackR a răspuns:

Felicitari pentru prima mahmureala!
Daca cineva ar descoperi o pastila-minune care sa vindece mahmureala, ar deveni cel mai bogat om din lume. Din nefericire, asta nu se prea poate, pentru ca fiecare organism reactioneaza in mod diferit la excesele bahice.
In general, senzatia de greata/voma/stomac incarcat, trece cu chestii "acre": muraturi, castraveti murati, zeama de varza, ciorba acrita cu bors etc. Sau, cel mai simplu si direct, curata o lamaie de coaja, tai-o in cuburi mici, pune un varf de lingurita de miere peste, amesteca si manaca. Merge si fara miere... happy
Ia doua aspirine, bea multe lichide (nealcoolice!) si mananca cate doi-trei biscuiti sarati la fiecare ora.
Ar trebui sa fie OK pana deseara.

| Eduard619 a răspuns:

De ce nu bagi niste zeama de varza?
Pe mine m-a ajutat la prima si ultima betie laughing

| iAMVi a răspuns:

Trece dupa o zi, stai calm, de senzatia asta n-ai cum sa scapi o zi intreaga dupa ce ai baut ceva mai mult. Trebuie doar sa te odihnesti bine si sa consumi multe lichide.

| MajinVegeta a răspuns:

Eu cand mi-e rau de la mancare gen, ma calmez cu bauturi acidulate, nu stiu daca ajuta si in privinta ta.