| biker124 a întrebat:

Salut tuturor TPU! Aseară mi-a fost foarte rău iar pe parcursul nopții am avut stări de vomă și amețeală iar pe la ora 4 chiar am vomitat (îmi cer scuze dacă vi s-ar putea face greață). Azi dimineață m-am trezit mai ok iar pe la ora 12 am mâncat prima masă a zilei (1 sendvis cu salam si branza cu rosii). Totul bine pana aici. Este ora 5 si desi simt ca imi este foame nu pot manca nimic, ma simt slabit si putin ametit, am baut 3 pahare de apa crezând ca as putea fi putin deshidratat insa fara succes. Nu pot manca absolut nimic, pur si simplu nu pot înghiți desi sunt slabit si de-abia pot sta in picioare. Am cautat si pe internet ce ar putea fi si am gasit mai multe. lipsa calciului, deshidratare etc. daca vi s-a întâmplat sau sunteți in masura sa imi dati un sfat chiar va rog frumos. Va dau funda. Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Pai normal ca nu poti manca dupa ce ai vomat toata noaptea acuma stai pe putin regim paine prajita ceaiuri cu lamaie paine cu unt putina supa de zarzavat sau de taietei cu pui.sau piept de pui la gratar cu putini cartofi natur cu putin unt.iar cand te simti ok sa reiei alimentatia diversificata incet. daca ti-e greata poti lua un metoclopramid si un pansament gastric omez sau omeran.

1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Este normal sa te simti obosit. Corpul tau nu a avut nicio sursa de energie, pentru ca ai dat-o afara.
Sfatul meu este sa bei o doza de suc. Daca ai prin casa, o Cola, Fanta. Lasa-le sa isi piarda acidul si apoi bea-le. Sucurile sunt foarte bune mai ales cand nu consumi nimic pe langa ele, pentru ca datorita zaharului iti vor oferi suficienta energie si nu te vei simti atat de obosit si nici nu risti sa te trezesti cu dureri musculare in urmatoarele zile.
Iar ca mancare, poti incerca niste paine prajita, branza de vaci (nesarata), si morcovii sunt foarte buni. Iar ca fructe, comporturile sunt foarte bune, carnea usoara, de peste, si legumele fierte.