| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am fost azi la doctorul ginecolog si i-am spus ca am avut sangerari, odata pe zi, timp de 10 zile inainte de menstruatia care apoi a venit normal. Si a spus ca trebuie facut un ecograf si m-a intrebat daca "ma stiu cu ovare polichistice". Azi e prima data cand am fost, deci nu stiu daca as putea avea.Mama nu are,iar eu nu prezint alte simptome, doar sangerarile acelea au fost atunci. E neaparat sa am ovare polichistice sau e posibil sa fi fost doar o dereglare hormonala(luna trecuta am fost stresata si am avut dureri de cap frecvente) si doctorul este obligat sa faca ecograf pentru a se convinge daca am sau nu? Daca as avea ovare p. ar fi grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil să fie vorba de o dereglare hormonală sau de o afecţiune a ovarelor ( chist ovarian, ovare polichistice, etc. ).

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| marin81 a răspuns:

Du-te si fa ecograful, deoarece nu se intampla nimic rau, e cel mai bine sa mergi sa iti faci ecograful(probabil ca nu iti cerea doctorul sa il faci daca putea sa iti dea diagnosticul fara) si stai linistita dupa aia,

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Nu trebuie sa fii atat de speriata de ecografie, nu are cum sa-ti faca rau!
Legat de aceste ovare polichistice, se rezolva medicamentos si n-are legatura daca mama ta a avut sau sau aceasta problema!
Mergi pe mana medicului ce te-a consultat si se va rezolva cu siguranta, trebuie sa ai rabdare, nu se rezolva de pe o zi pe alta!
Sanatate multa si succes! happy