| AlixWeisz a întrebat:

Hei! Am fost la plajă săptămâna trecută și luând în considerație că am pielea albă, m-am ars chiar dacă am stat doar trei ore după amiază ( nu simțeam căldura pentru că era vânt ). Când am ajuns acasă și am văzut în ce stare e pielea mea, am făcut comprese cu oțet și apă ( 1 la 1 ) și am băut paracetamol pentru a diminua temperatura corpului. Mi-am cumpărat o cremă specială pentru arsuri solare și m-am uns cu ea fix trei zile cum scrie pe instrucție, însă pielea pe umeri a început să se cojească și după ce am făcut un scrub ( țin să menționez că pielea nu mai era iritată ) am rămas cu o zonă destul de mărișoară pe umăr cu stratul de piele care era sub aia arsă care e ușor roz și mă ustură un pic. Ce pot face ca să nu arate așa urât și să accelerez procesul de regenerare a pielii? O să rămân cu vreo cicatrice? Dacă o să mă bronzez iar o să se așeze uniform bronzul pe zona aia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe zonele care s-a luat poti sa dai cu OXIMED, este un spray de la farmacie ce este utilizat pentru arsuri, dar totodata ajuta si la regenerarea rapida a pielii.
Nu vei ramane cu nicio cicatrice!

| Bondarel99 a răspuns:

Asa suntem noi astia cu pielea alba. Eu am stat o ora si m-am ales cu arsuri de toata frumusetea. M-a ajutat un unguent pentru arsuri (cred ca orice unguent pentru arsuri e bun). Mi-a trecut in aprox o saptamana, deci ai rabdare si da-ti in continuare cu crema.
Ai facut o mare greseala cu scrubul cat pielea era inca sensibila, nu isi avea rostul. Se va vindeca si va arata uniform bronzul daca ai stat la soare pe ambele parti.
Cicatrici nu are de ce sa iti ramana.
Si data viitoare cand mai vrei sa faci plaja neaparat sa folosesti crema de protectie solara.

| DanielPH a răspuns:

Pfff... Si eu sunt la fel. Aveam pielea deschisa la culoare si am stat ore bune in soare si in apa sarata. Am purtat maieu cand am ajuns acasa si mi s-a frecat de umeri, acum am la fel, doua urme de piele decojita.
Da, isi va reveni pielea si nu vei vedea diferente foarte mari, dar pe viitor hai sa folosim o crema si sa nu stam chiar asa mult in soare, sa nu dezvoltam probleme.
Sanatate si numai bine! Mai stai cu tricoul pe tine cateva zile, sa nu se vada urmele, fratele meu de suferinta. laughing)