| Crescent a întrebat:

Hei! Am observat o chestie ciudata. Am parul saten, cam inchis. De ceva timp incepe sa se deschida la culoare, unele fire fiind blonde. E normal? Chestia asta se intampla in fata si la varfuri.
Ps: nu stiam ce categorie sa aleg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SharpEagle a răspuns:

Se poate intampla, da. De la apa cu care te speli, daca are prea mult clor, de la soare, de la alimentatie (lipsa de B12), produsele pe care le aplici, stress, sarcina, boli autoimune etc. Chiar si de la fumat se poate depigmenta, ori apa sarata. E o scadere in pigmentare (melanina) sau o modificare in structura (cheratina).