| alynusha2992 a întrebat:

Hei! Am si eu o problema. Am 18 ani aproape..nu am avut niciodata relatii sexuale si mi-e greata de la orice. Pur si simplu ma gandesc la greata si mi-e rau si imi vine sa vomit. Sau daca mananc mai mult si ma simt plina sau nu stiu..vad ceva care nu-mi place..sau ma spal pe dinti dimineata imi provoc greata. Ce se intampla? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

N-au nici o legatura lipsa relatiilor sexuale cu starea ta de rau. Totul tine autocontrol. Mancatul prea mult dauneza; conteaza si ce mananci si respectarea orelor de masa(cel mult 3mese/zi).
Toti trebuie sa avem un stil de viata sanatos. Sa manacam alimentele sanatoase -dupa ratiune, si nu dupa pofta inimii. Renunta la alimentele care cunosti ca iti aduc acea stare de rau. Daca manaci gras, renunta la grasimi; grasimile sunt bune dar nu cele animale, ci cele vegetale.
Trebuie sa faci exercitii fizice minim 30 de minute/zi. Daca nu le faci, atunci tu suprasoliciti organismul; caci el nu poate face fata sa arda grasimile daca tu nu faci nimic. La fel stau lucrurile si cu proteinele, si cu glucidele(dulciurile), si nu numai cu lipidele(grasimile).
De asemeni trebuie sa bei apa; sucul sau alte lichide nu inlocuieste apa in veci.
De asemeni trebuie sa ai si un echilbru psihic bun. Si il vei avea atunci cand vei avea o buna relatie cu Dumnezeu dar si cu oamenii -mai ales cu aceia pe care nu ii placi. Dumnezeu poate sa te ajute pe toate planurile; de aceea te sfatuiesc sa vii inaintea Lui asa cum esti, si, pe genunchi, cu voce tare sau in gand in camaruta ta sa Ii ceri Bunului nostru Tata ceresc ajutorul. El este mult mai dornic sa te ajute decat iti poti tu imagina. El iti poate da atat sanatate fizica cat si mintala si spirituala. Prezenta Lui in viata ta va aduce pace si implinire, satisfactie in orice lucru vei face.

2 răspunsuri:
| HikariAi a răspuns:

Heyy! Probabil iti creezi singura greata gandindu-te la anumite chestii si in cazul asta e o probleme de cum privesti lucrurile si totul se intampla in capul tau. Incearca sa privesti lucrurile asa cum sunt fara a-ti imagina altceva.

| TimoTimo a răspuns:

Daca o sa continui sa iti provoci singura greata o sa te inbolnavesti.
Incearca sa nu te mai gandesti si o sa fie bine.