| giuli453 a întrebat:

Hei! Are ceva daca mi s-a rupt un elastic (din ala colorat) de la aparatul dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Edisor27 a răspuns:

Citez de pe un forum destinat stomatologilor si pacientilor:,, 5. In cazul in care se desprinde un bracket, prima masura e sa incercam in fata oglinzii sa-l localizam. In cele mai multe cazuri el ramane atasat pe arc si tot ce poate face e sa se plimbe intre cei doi brackets vecini. Nu trebuie sa ne ingrijoram. Daca e prins cu o ligatura de sarma nu are rost sa incercati sa-l indepartati pentru ca va fi foarte greu. Cel mai bine il fixam pe arc cu ceara de protectie. Daca ligatura sau modulul elastic s-au rupt, puteti incerca sa-l indepartati. Pentru asta trebuie deplasat intre doi dinti vecini, acolo spatiul va fi mai mare si va fi mai usor de scos de pe arc. Totusi, daca aceasta manevra pare dificila, ramane varianta de a-l fixa cu ceara.
Daca s-a desprins ultimul bracket din spate, s-ar putea ca arcul sa jeneze la capatul lui. Daca se intampla asta si nu puteti ajunge prea curand la cabinet sau este perioada de vacanta, in cazul in care este absolut necesar, se poate taia arcul cu o forfecuta sau mai bine cu o unghiera imediat in spatele ultimului bracket nedesprins.
Atentie! Ceara de protectie primita la inceputul tratamentului nu se gaseste in farmacii sau magazine. Cel mai bine va asigurati la fiecare control ca aveti suficienta sau, in caz de urgenta, o puteti inlocui cu guma de mestecat sau cu ceara de la o lumanare moale.''
Deci nu ar trebui sa iti faci probleme de ingrijorare deoarece nu este asa grav, ti-l vei putea inlocui la urmatorul reglaj al aparatului de obicei la o luna, sau daca vrei poti merge chiar in aceste zile...
-----SANATATE!-----

| crud a răspuns:

Nu are nimic. Te poti duce la cabinet sa-ti dea elastice de rezerva. De fapt, ar fi trebuit sa-ti dea...