| MaiiaAna a întrebat:

Hei:*.
imi puteti da si mie niste informatii ("definitie", cauze, tratament) despre edemul papipal bilateral? am cautat pe net dar n-am gasit nimic care sa ma lamureasca. va rog frumos!batting eyelashes
multumesc!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Buna! Edem papilar inseamna acumulare de lichid la nivelul unei regiuni a retinei (retina este partea din spate a ochiului, papila este acea zona a retinei prin care nervul optic iese din ochi si se indreapta spre creier); bilateral inseamna ca e la nivelul ambilor ochi. Edemul papilar poate fi cauzat de presiunea arteriala crescuta sau de cresterea presiunii intracraniene (la randul ei, presiunea intracraniana poate fi cauzata de prezenta unor tumori la nivelul creierului sau poate fi de cauza necunoscuta). Daca o persoana este descoperita cu edem papilar este indicat un consult neurologic si eventual (daca neurologul recomanda), efectuarea unui RMN cerebral. Daca persoana careia oftalmologul ii gaseste edem papilar bilateral este cunoscuta cu hipertensiune arteriala de mult timp, care nu a fost controlata corect (adica a stat pe valori mari ale tensiunii ani de zile) cel mai probabil edemul papilar este cauzat de aceasta hipertensiune. In ce priveste tratamentul, acesta se face prin tratarea cauzei.
Daca doriti mai multe detalii de specialitate, va recomand urmatoarele articole: http://www.i-medic.ro/boli/hipertensiunea-arteriala si http://www.i-medic.ro/......-cerebrala
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Te referi la edem papilar sau edem palpebral?

| emima a răspuns:

Edem= Acumulare de lichid serios în spațiile intercelulare ale organelor și țesuturilor