| Anonima200368 a întrebat:

Imi puteti da si mie un exemplu de cum trebuie sa argumenezi ca o definitie este gresita? (la logica) Ceva mai mult... Am cautat si nu am gasit... FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Definitiile in logica respecta niste reguli. Ori de cate ori acestea nu sunt respectate, definitiile nu sunt corecte.
Iar argumentarea se face prin mentionarea regulii incalcate.

Exemplu:
patrat = forma geometrica ce nu este dreptunghi.
Care regula se incalca aici?
Argument: O definitie logica nu trebuie sa contina o negatie (sa spuna cum NU este un termen), ci trebuie formulata intotdeauna printr-o propozitie afirmativa.
Aceasta este regula incalcata si asa argumentezi daca definitia e corecta sau nu din punct de vedere logic.

Sunt mai multe reguli, de aceea trebuie sa le stii pe toate, pentru a concluziona ca o definitie logica este corecta sau nu.

1 răspuns: