| Grimalkin a întrebat:

Hei. happy Prietena mea are o mica problema big grin Cam de o luna o doare in zona apendicelui. Ea e speriata ca ar putea fi apendicita, dar eu i-am zis ca daca avea apendicita, de o luna pana acum ar fi murit laughing
Ce ar putea avea? :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e apendicita, fiindca intr-adevar apendicita ar fi evoluat mai rapid. Dar poate avea un apendice mai lung sau mai prost situat care sa o deranjeze. Durerea mai poate fi de cauza renala (niste nisip) sau de cauza ovariana. Un consult la medicul de familie e foarte util in cazul ei.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poate fi apendicita, e bine sa mearga la medicul de familie sa ii dea o trimitere la chirurgie, o apendicita care nu este depistata la timp la timp poate duce la peritonita(efectiv se fisureaza apendicele si infectia invadeaza abdomenul ceia ce e foarte grav). Eu am patit asa cu fiul meu cand acesta avea 5 ani, putea sa moara.Sa mearga la medic, operatia e o nimica toata, in 3-4 zile e acasa.

mira
| mira a răspuns:

De ce nu se adreseaza medicului de familie?

| zorialbi a răspuns:

Mergi cu ea la spital neaparat si e bine sa-i faci o ecografie abdominala. Nu e bine sa amane pentru ca orice ar fi se poate agrava. Poate a racit la ovare sau poate are pietre la rinichi...Numai bine!

| daii a răspuns:

Poate avea chist pe ovar. Sa consulte cat mai repede un medic.De fapt nu unul, ci 2-3 pentru ca nu stii niciodata sigur.Eu am avut asa.si unii mi-au zis ca am apendicita, altii ca am chist.Pana la urma la ecograf s-a vazut ca nu aveam nicio apendicita8-). Poate ma mai operam si degeaba, Doamne!

by daiiwinking

| gaga_5261 a răspuns:

Buna.nu e advevarat ca daca avea apendicita de o luna murea. Eu m-am operat acum o luna de zile de apendicita si ma durea de ceva timp. Cel mai bine ar fi sa duca la medicul de familie si sa ceara o trimitere la chirurgie, acolo o va consulta un chirurg si ii va apasa in zona aceea. Ii va spune sa vina a 2 zi nemancata si nebauta pentru niste analize la urina si sange. Cam asa a stat treaba la mine, si de ce nu si la ea.

Acesta este sfatul meu. Bafta :*

| bOom a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulte medicul de familie.Asa nu risti, si afli ce are.Chiar zilele astea ma durea burta si am facut o consultatie, insa mi-au spus ca nu am nimic, doar o simpla digestie.
Suuces cu prietena ta!

| ioana_5244 a răspuns:

Cum sa moara?
laughing iti dau un sfat. spune-i sa se intinda pe pat si sa isi ridice piciorul stang sau drept depinde care parte o doare si o apesi sa vezi daca o doare. daca o doare inseamna ca are apendicitA. sper ca te-am putut ajuta

| Grimalkin explică:

Poate sa ridice piciorul si nu o doare. a zis ca simte uneori o senzatie de durere care nu dureaza decat maxim 5 minute straight face

| Carouri a răspuns:

Dupa 5 luni de dureri de burta am fost operat de apendicita. Sunt mai multe forme ale apendicitei. dar la fete mai sunt si ovarele.

| anica a răspuns:

Sa se duca neaparat la medic! E posibil sa aiba o anexita (o raceala a ovarelor); Asa am patit si eu, la urgente am fost diagnosticata cu apendicita, si la controlul medicului specialist, la internare, au gasit chist ovarian. Sper sa nu fie asa ca la mine, poate e simpla raceala a ovarelor, si se poate trata usor cu antibiotic. Sanatate multa!